ciężarna
Ciąża

20 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko, badania dla mamy

20 tydzień ciąży to czas kiedy dziecko słyszy już dźwięki i reaguje na nie! Ciąża to czas oczekiwania na rozwiązanie i narodziny dziecka. Piąty miesiąc to coraz bliższy termin porodu. Mama jest już okrągła, czuje ruchy dziecka i powinna dużo odpoczywać.

Jak przebiega w 20 tygodniu ciąży rozwój dziecka?

Dziecko jest coraz większe, słyszy już dźwięki, reaguje na nie. Pierwsze ruchy dziecka to niezapomniane chwile dla młodej mamy. Na pewno warto o tym pamiętać, ponieważ mama będzie czuła się coraz mocniej związana z maluszkiem. Będzie wsłuchiwała się w jego ruchy, czuła jego kopnięcia. Poczuje, że rozwiązanie jest coraz bliżej. Dziecko połyka wody płodowe, a jego serduszko bije coraz szybciej oraz mocniej.

20 tydzień ciąży – Jak zmienia się ciało mamy?

Mama jest coraz bardziej okrągła i czuje się nieco ociężała. Za sobą ma już poranne mdłości i zgagę. Ludzie przepuszczają młodą mamę w kolejce, ustępują jej miejsca, ponieważ brzuszek jest już dość duży. Rozciąga się skóra na brzuchu i dlatego mama czuje, że brzuch ją swędzi.

Na co zwracać uwagę w 20 tygodniu ciąży?

W 20 tygodniu ciąży należy uważać na nadmierną chęć do podjadania, czyli jedzenie za dwoje. Mama ma być silna, ale nie może przytyć 30-40 kilogramów. Powinna dokładnie kontrolować własną wagę.

Jakie badania warto wykonać?

Warto sprawdzić stan zdrowia. Można wykonać badania krwi, ekg, usg. Na pewno dobre monitorowanie zdrowia przyczyni się do udanego porodu. Ogólne badania w trzecim trymestrze ciąży to jak najbardziej polecana przez ekspertów sprawa. Warto wykonać echo serca płodu – takie badanie poleca lekarz ginekolog i warto zaufać takiemu ekspertowi.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!