Co to jest baby brain?
Ciąża

21 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak czuje się mama?

Jak wygląda 21 tydzień ciąży?

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. W każdym jej tygodniu zachodzi wiele zmian, niektóre z nich odczuwa i widzi podczas badań młoda mama.

21 tydzień ciąży – waga dziecka

W 21 tygodniu ciąży dziecko ma już około 27 centymetrów i przybiera na wadze gromadząc tkankę tłuszczową. Intensywnie rozwija się jego układ mięśniowy, maleństwo wykonuje więcej ruchów. Na tym etapie następuje kształtowanie układu odpornościowego, ponieważ szpik kostny zaczyna produkować krwinki.

21 tydzień ciąży – stan mamy, hormony

21 tydzień ciąży to również czas zmian w ciele matki przygotowującym się do porodu. Ze względu na powiększający się brzuch coraz częściej możesz odczuwać dolegliwości ze strony kręgosłupa, bóle pleców. Dynamicznie działają hormony – następuje rozrost bioder dzięki relaksynie. Pozostałe hormony pobudzają do działania gruczoły mleczne. Doświadczysz powiększenia się piersi, a sutki i ich otoczki staną się znacznie ciemniejsze. Burza hormonów może również doprowadzić do pojawienia się trądziku.

Ruchy dziecka w 21 tygodniu ciąży

Podczas 21 tygodnia ciąży kobieta powinna wyczuwać już ruchy dziecka. Również dziecko jest na tyle duże, że możesz poprzez badanie okolicy poniżej pępka wyczuć je ręką. W tym czasie warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie skóry, zwłaszcza na brzuchu. Pojawić się może także opuchlizna na stopach, dlatego buty, które dotychczas nosiłaś mogą okazać się za małe. Dbaj o siebie, wykonuj proste ćwiczenia, spaceruj, stosuj zbilansowaną dietę. Nie spędzaj zbyt wiele czasu przy komputerze.

Badania w 21 tygodniu ciąży

Badaniami, które powinnaś wykonać do końca drugiego trymestru ciąży są USG, badanie czynności serca płodu, badanie ginekologiczne, ocena ryzyka ciążowego. Poza tym dodatkowo możesz wykonać badanie w kierunku toksoplazmozy, morfologię krwi i ogólne badanie moczu.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!