kalendarz ciazy
Ciąża

Kalendarz ciąży – tydzień po tygodniu

Ciąża – wyjątkowy czas w życiu kobiety.

Kiedy kobieta zachodzi w ciąże, w jej życiu jak i ciele zachodzi rewolucja, która potrwa przez kolejne 9 miesięcy. W tym czasie wiele się zmieni i na świat przyjdzie nowy człowiek, który będzie dla swoich rodziców wszystkim.

Kobieta w ciąży doświadcza nie tylko zmiany fizycznej, ale także emocjonalnej i psychologicznej. Wraz z rosnącym brzuchem, kobieta może odczuwać lęki, obawy oraz radość z oczekiwania na dziecko. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby kobieta w tym okresie była odpowiednio wspierana i otoczona opieką, zarówno przez bliskich, jak i przez specjalistów z dziedziny medycyny.

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych, które wpływają na jej zdrowie i samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby przyszła mama zdawała sobie sprawę z konieczności odpowiedniej opieki nad swoim ciałem, takiej jak właściwa dieta, aktywność fizyczna i regularne wizyty u lekarza.

Ciąża jest wyjątkowym czasem, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Każda kobieta przeżywa ten okres inaczej, dlatego też ważne jest, aby lekarze i personel medyczny traktowali każdą pacjentkę indywidualnie i oferowali jej najlepszą możliwą opiekę.

Ciąża to nie tylko okres oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, w którym kobieta przechodzi wiele zmian i potrzebuje wsparcia oraz troski ze strony swoich bliskich i specjalistów z dziedziny medycyny. Właściwe przygotowanie do ciąży, zdrowy styl życia i odpowiednia opieka medyczna to klucz do zdrowego i szczęśliwego rozwoju dziecka oraz przyszłej mamy.

Ile trwa ciąża?

Ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy a dokładnie przez 40 tygodni. Są to 3 trymestry po 3 miesiące każdy. Okres ciąży dzieli się na trymestry, które swoim zakresem obejmują konkretne tygodnie ciąży.

Ciąża to proces, w którym organizm kobiety ulega wielu zmianom fizjologicznym i hormonalnym. Wszystko po to, aby stworzyć idealne warunki dla rozwijającego się dziecka. W ciągu 9 miesięcy, które składają się z 40 tygodni, organizm kobiety zmienia się nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie.

Ciąża dzieli się na trzy trymestry, z których każdy trwa około 3 miesiące. Pierwszy trymestr to czas od poczęcia do 12. tygodnia ciąży. W tym okresie organizm kobiety przystosowuje się do rosnącej liczby hormonów i zmian fizjologicznych. Często to właśnie w pierwszym trymestrze kobiety odczuwają najwięcej dolegliwości, takich jak nudności, wymioty, zmęczenie, bóle głowy czy wrażliwość na zapachy.

Drugi trymestr to czas od 13. do 27. tygodnia ciąży. W tym czasie dziecko zaczyna rosnąć szybciej, a organizm kobiety dostosowuje się do rosnącej wagi dziecka i zmieniającej się postawy ciała. W tym czasie często pojawiają się też pierwsze ruchy dziecka, co zawsze jest dla przyszłych rodziców niezwykłym przeżyciem.

Trzeci trymestr to okres od 28. do 40. tygodnia ciąży, czyli momentu, kiedy dziecko jest już prawie gotowe do narodzin. W tym czasie kobieta odczuwa znaczny dyskomfort z powodu rosnącej wagi dziecka, a także zmieniającej się postawy ciała. Często pojawiają się bóle pleców, nogi lub brzucha, a kobieta odczuwa większe zmęczenie i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś?

Aby móc obliczyć, w którym tygodniu się znajdujemy, można to sprawdzić za pomocą tzw. kalkulatora ciąży. Ułatwia to zdecydowanie obliczenia, ponieważ jedyne co należy zrobić, to wpisać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Taki kalkulator ciąży poda nie tylko informacje o tygodniu, ale również o miesiącu i trymestrze ciąży, oraz przewidywanej dacie porodu. Oczywiście wartości te są przybliżone, ponieważ ustalenie dokładnego terminu zapłodnienia, jest niezwykle trudne. Takie kalkulatory przyjmują, że przeciętny cykl miesiączkowy kobiety trwa 28 dni. Co w niektórych przypadkach nie jest prawdą. Dlatego podawane wartości mają charakter informacyjny, i pomaga w dużej mierze zaplanować badania, przewidzieć co będzie działo się w danym miesiącu ciąży i przygotować się przyszłym rodzicom, do ich nowej roli.

Etapy ciąży

Poszczególne etapy ciąży, możemy podzielić na wcześniej wspomniane trymestry. W całym okresie ciąży wyróżniamy ich trzy.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia. To okres kiedy kobieta dopiero dowiaduje się, o swoim odmiennym stanie, nierzadko doświadczając przy tym szeregu dolegliwości takich jak mdłości, bezsenność, wymioty czy ogólne złe samopoczucie. Oczywiście to co powinno zaalarmować w szczególności kobietę to brak miesiączki w spodziewanym terminie. Mimo, że jest to dopiero początek, w tym okresie dzieją się jedne z najważniejszych rzeczy. Tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne oraz serce. W 12 tygodniu dziecko jest podobne do miniaturki człowieka, wykształcają się kończyny, potrafi poruszać klatką piersiową, ćwiczy ruchy chwytne. Można również dostrzec jego płeć, Chociaż stanowi to nie lada wyzwanie dla lekarzy, ponieważ ważne jest aby dziecko ułożyło się pod odpowiednim kontem.Pierwszy trymestr to też najbardziej niebezpieczny okres w trakcie trwania całej ciąży. W 1 trymestrze istnieje bowiem, największe ryzyko poronienia czy też wystąpienia wad u dziecka. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów. Szczególnie kwasu foliowego, witaminy D, jodu, żelaza oraz kwasów DHA. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia ilość snu i unikanie ciężkich prac. Zabronione jest również stosowanie wszelkich używek takich jak alkohol, papierosy. W tym czasie należy szczególnie pilnować wszelkich badań profilaktycznym i wizyt kontrolnych u lekarza.

1 trymestr tydzień po tygodniu:

Aby sprawdzić więcej szczegółów na temat rozwoju dziecka i stanu ciała mamy w poszczególnych tygodniach I trymestru ciąży koniecznie zajrzyj do odnośników poniżej:

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 26 tygodnia. Jest to najprzyjemniejszy okres w całej ciąży. Ponieważ ustępują przykre dolegliwości z pierwszego trymestru, maleje ryzyko poronienia. Jest to czas w którym rozwijają się zmysły dziecka, smak , węch, reaguje na światło. W tym okresie też u dziecka wykształcają się struny głosowe, zawiązki stałych zębów. Dla przyszłych mam 2 trymestr to również wyjątkowy moment, ponieważ właśnie w tym okresie można zaobserwować pierwsze ruchy dziecka. W tym czasie też kobieta powinna zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak obrzęk ciała i twarzy, zbyt szybki przyrost masy ciała, podwyższone ciśnienie tętnicze, silne bóle i zawroty głowy czy krwawienie z dróg rodnych. Wszystkie te dolegliwości należy niezwłocznie konsultować z lekarzem, gdyż mogą być objawem poważnych chorób lub nieprawidłowego przebiegu ciąży.

2 trymestr tydzień po tygodniu:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji, na temat przebiegu II trymestru ciąży tydzień po tygodniu, zajrzyj w poniższe linki. Znajdują się tam ciekawe informacje, ważne porady.

Trzeci trymestr ciąży

Ostatni trzeci trymestr, trwa od 27 do 40 tygodnia. W nim przyszłej mamie może doskwierać ból pleców, skurcze łydek, żylaki czy spuchnięte nogi. W tym czasie mózg dziecka szybko się rozwija, a wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka. Ruchy dziecka są rzadsze, ale i ono samo jest większe, i nie ma już tyle przestrzeni aby swobodnie się poruszać. Intensywnie rośnie brzuch przyszłej mamy, co może utrudniać sen. Gdyż ciężko znaleźć wtedy dogodną pozycje do spania. Dostępne są na rynku specjalne poduszki, która ułatwia zmianę pozycji podczas snu. W czasie 3 trymestru również powinniśmy być bardziej wyczuleni na wszelkie niepokojące objawy i o każdej wątpliwości informować lekarza prowadzącego. Ponieważ istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

3 trymestr tydzień po tygodniu:

Poniżej znajdziesz artykuły odnoszące się do konkretnych tygodni w III trymestrze ciąży. Znajdziesz w nich takie informacje jak: niezbędne badania w każdym z tygodni, rozwój dziecka na danym etapie czy inne ciekawe informacje.

Dlaczego warto znać wiek ciąży?

Określenie wieku ciąży, ma szczególne znaczenie, aby wiedzieć jak postępować, w szczególności kiedy ciąża zagrożona jest poronieniem lub przedwczesny porodem. Pozwala też ocenić rozwój dziecka i wychwycić ewentualne nieprawidłowości w jego tempie.  Wiek ciąży to również ważna wskazówka dla przyszłej mamy, która chciałaby samodzielnie poszukać informacji na temat stanu w którym się znajduje. Wiele portali internetowych traktowanych o macierzyństwie oferuje informacje na temat rozwoju dziecka tydzień po tygodniu. Dzięki czemu przyszła mama na bieżąco wie co dzieje się z jej maluszkiem. Ustalając wiek ciąży, lekarz może na tej podstawie ustalić odpowiednią suplementacje oraz badania. Ponieważ konkretne badania wykonuje się na różnych etapach ciąży, podobnie suplementacja powinna zostać odpowiednio dobrana, do tygodnia trwania ciąży.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!