ciaza
Ciąża

27 tydzień ciąży – który to miesiąc? Waga dziecka i badania

27 tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru, czyli 7 miesiąc ciąży. Dziecko jest wielkości kalafiora i zaczyna szybko rosnąć. Na tym etapie ma już w pełni rozwiniętą siatkówkę oka i odbiera zmiany natężenia światła. Dziecko odbiera także dźwięki i ruchy wód płodowych. Wykształcają się mu także kubki smakowe. Na USG widoczne może być ssanie kciuka. Ruchy dziecka są bardziej skoordynowane i mogą być odczuwane mocniej.

27 tydzień ciąży a ciało kobiety

W 27. tygodniu ciąży zmienia się również ciało matki. Przede wszystkim jej brzuch jest wyraźnie większy i zaokrąglony. Zmiany występują także w obrębie piersi – ciemniejszy kolor aureoli może zejść dalej na skórę (aż do połowy piersi). Ciężarna jest też bardziej narażona na hemoroidy, skurcze łydek i nietrzymanie moczu.

Wahania nastroju w 27 tygodniu ciąży

Przyszła matka odczuwa braki sił i energii, a także wahania nastroju. Rozpoczyna się okres, w którym kobieta powinna skupić się na sobie – odpoczywać, czytać i przygotowywać się do porodu. Zalecana jest lekka aktywność fizyczna. W związku z rozwojem dziecka, ciężarna powinna unikać częstych zmian natężenia światła oraz głośnych i ostrych dźwięków. Dziecko wyczuwa także smaki i jest szczególnie wyczulone na pikantne potrawy – może dostać od nich czkawki i być bardziej aktywne.

Badania w 27 tygodniu

Z początkiem trzeciego trymestru przyszłej mamie wykonuje się badania moczu i krwi oraz poziomu glukozy (oznaczenie podwójne). U kobiet, które mają grupę krwi Rh- wykonuje się także badanie poziomu przeciwciał anty-Rh. Co więcej, jeśli w pierwszym trymestrze badania na toksoplazmozę dały wynik ujemny, to teraz powinno się je wykonać ponownie. Warto także wykonać USG 3D i badania cytologiczne.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!