ciaza
Ciąża

22 tydzień ciąży – badania USG, stan dziecka i mamy

Rozwój dziecka – waga i wzrost w 22 tygodniu

Waga dziecka w 22. tygodniu ciąży waha się w granicach od 450g do około 500g, a wzrost (CMV) dochodzi do średnio 28 cm. W tym tygodniu najintensywniej rozwijają się zmysł: dotyku, wzroku, smaku i słuchu. Płód chwyta pępowinę przez co ćwiczy silny uścisk dłoni. Choć płód ma jeszcze zamknięte powieki i w macicy jest ciemno, to w tym tygodniu dziecko jest w stanie rozróżnić światło od ciemności. Dziecko w 22. tygodniu ciąży słyszy i rozpoznaje głos mamy, taty, bicie twojego serca, szum krwi krążącej w twoim organizmie, bulgotanie w żołądku i jelitach, a także szczekanie psa oraz odgłosy dobiegające z telewizora czy radia.

22 tydzień ciąży – ciało mamy

W 22. tygodniu ciąży, macica kobiety znajduję się mniej więcej na wysokości pępka, znacznie powiększyła swój rozmiar, i wagę wypychając brzuch do przodu. Na wadze przybierają mama i dziecko, co może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Brzuszek staje się coraz cięższy i może powodować utrudnienia, w życiu codziennym np. problemy z utrzymaniem równowagi, chodzeniem, noszeniem przedmiotów. Na skórze rosnącego brzuszka, wskutek jej napięcia mogą pojawić się rozstępy, które łatwo zniwelować odpowiednimi kosmetykami. Rosnąca macica w 22. tygodniu ciąży napiera na pęcherz moczowy, przez co ciężarna ma ciągle uczucie parcia na mocz, co powoduje częste wycieczki do toalety.

Na co zwrócić uwagę?

W 22. tygodniu ciąży mama powinna zwrócić uwagę na ciśnienie tętnicze krwi, które często, w ciąży może bywa troszkę wyższe niż u pozostałych osób. Jeżeli jest zbyt wysokie należy je zbijać odpowiednimi lekami, by nie dopuścić do stanu przedrzucawkowego.. Ciężarna powinna kontrolować kolor moczu i jego zapach.

Badania w 22 tygodniu ciąży

Jakie badania warto wykonać na tym etapie ciąży? W 22. tygodniu ciąży powinno się wykonać kontrolnie morfologię, badanie moczu, kontrole ciśnienia tętniczego w krwi żylnej, poziom glukozy we krwi, badanie USG, ocenę ruchliwości płodu.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!