buciki
Ciąża

4 tydzień ciąży – objawy, usg, wielkość płodu

Jak przebiega w 4 tygodniu ciąży rozwój dziecka?

Z kilku komórek tworzących blastocystę, część stanie się płodem, a reszta będzie tworzyć worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Dopóki łożysko się nie wykształci, pęcherzyk (który potem zostanie wchłonięty do organizmu dziecka przez rozwijający się układ pokarmowy) dostarcza dziecku pożywienia.

W czwartym tygodniu embrion jest zbudowany z trzech listków zarodkowych, z których później powstaną wyspecjalizowane komórki. Zarodek w tym tygodniu jest szarawy i połprzezroczysty, wyglądem przypomina krążek.

Jak zmienia się ciało mamy?

Czwarty tydzień ciąży to bardzo wczesny etap. Dopiero wtedy warto zrobić test ciążowy- wcześniej może wyjść negatywny, bo stężenie hormonu hCG może zbyt niski, by został wykryty. Hormon ten wydziela się dopiero wtedy, gdy embrion zagnieździ się w macicy. Ten hormon jest w dużej mierze odpowiedzialny za pojawiające się mdłości i wymioty na początku ciąży. Zarodek na tym etapie ma pierwszy kontakt z krwioobiegiem matki.

Na co zwracać uwagę w 4 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży bardzo ważna jest zdrowa dieta. Tyczy się to przede wszystkim unikania wszelkich używek. Należy również pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego, chociaż to powinno się zacząć robić już na trzy miesiące przed planowaną ciążą.

Jakie badania warto wykonać?

Warto wykonać morfologię krwi, zmierzyć poziom glukozy na czczo, WR, badanie grupy krwi i odczynnika Rh, cytologię, ogólne badanie moczy czy badanie obecności przeciwciał przeciw różyczce. Te badania są bardzo ważne, żeby wykryć ewentualne problemy, które mogą wystąpić w trakcie ciąży. Warto zapytać swojego ginekologa prowadzącego ciąże, jakie badania jeszcze można wykonać, gdyż każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!