ciaza
Ciąża

23 tydzień ciąży – brzuch, waga dziecka, USG

Pod koniec drugiego trymestru twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony, a dzidziuś coraz częściej daje o sobie znać wyraźnymi ruchami. Nie ma w tym nic dziwnego – maluszek waży już pół kilograma i aktywnie przygotowuje się na spotkanie ze światem. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o 23 tygodniu ciąży?

23 tydzień ciąży – dolegliwości, waga, skurcze

W 23 tygodniu najczęściej ustępują dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Z racji powiększającego się brzucha możesz natomiast odczuwać częste bóle pleców. Dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia na ból kręgosłupa dostosowane dla przyszłych mam. Twoja waga w tym okresie zwiększa się regularnie, około 1-2 kilogramów tygodniowo. Co więcej, możesz doświadczyć pierwszych nieregularnych skurczów macicy. Nie martw się – są one zupełnie normalne i ustępują po kilku minutach.

Dziecko w 23 tygodniu ciąży

Dzidziuś ma już dobrze rozwinięty słuch i odbiera bodźce dźwiękowe dochodzące zarówno z twojego organizmu, jak i ze środowiska zewnętrznego. Mierzy około 30 cm, a jego ciało zaczyna nabierać odpowiednich proporcji.

Badania USG i inne

Oprócz standardowych badań kontrolnych takich jak USG, w tym okresie warto wykonać również test obciążenia glukozą. Mierzy on poziom cukru u przyszłej mamy i pomaga wykryć ewentualną cukrzycę, występującą u około 7% ciężarnych.

23 tydzień jest doskonałym momentem na przyjrzenie się bogatej ofercie kursów przedporodowych. Zapisując się do szkoły rodzenia pod koniec drugiego trymestru, dasz sobie wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio przygotować się na przywitanie maluszka.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!