ciąża
Ciąża

33 tydzień ciąży – waga dziecka, badania w 8 miesiącu

Jak przebiega rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama na 6 tygodni przed porodem

W połowie 8 miesiąca życia płodowego dziecko jeszcze bardziej kształtuje umiejętności, które będą mu potrzebne poza brzuszkiem mamy. 33 tydzień ciąży to przede wszystkim intensywny rozwój układu oddechowego i płuc. Nasz maluszek intensywnie ćwiczy także charakterystyczny odruch ssania, a jego energia jest jeszcze mocniej odczuwalna przez mamę. Ponieważ maluchowi jest już ciasno, to choć ruchy są mocne, nie są częste-nie jest to powód do niepokoju; jeśli chcemy pobudzić nasze dziecko do działania wystarczy skosztować czegoś słodkiego lub napić się większej ilości wody mineralnej. Odpowiedni zastrzyk cukru z pewnością obudzi malucha.

Badania w 33 tygodniu ciąży

W 33 tygodniu ciąży każda przyszła mama powinna mieć zapewnione regularne badanie KTG polegające na rejestracji akcji serca płodu oraz monitorowaniu czynności skurczowych macicy. Warto także wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię. W 33 tygodniu zmianie może także ulec kształt brzuszka mamy-jest to spowodowane nagromadzonym w nim płynem owodniowym. Na miesiąc przed porodem przyszła mama może doświadczać również nieprzyjemnego uczucia zgagi oraz nawrotu odruchu wymiotnego. Należy pamiętać o lekkostrawnych śniadaniach i zapewnieniu organizmowi regularnego nawodnienia. Najbardziej odczuwalne są jednak parcie na pęcherz moczowy- związany z naciskiem płodu oraz bolesne bóle przeciążonego kręgosłupa. Obie te przypadłości negatywnie wpływają na higienę snu. Przyszła mama musi pamiętać o wypoczynku i nie podejmowaniu niepotrzebnej aktywności, by jeszcze bardziej nie forsować kręgosłupa.

Zobacz:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!