ciąża
Ciąża

35 tydzień ciąży – waga dziecka, badania w 8 miesiącu

Jak przebiega w 35 tygodniu ciąży rozwój dziecka?

35. tydzień ciąży to jest 8. miesiąc oraz 3 trymestr ciąży. Wtedy dziecko zazwyczaj waży powyżej 2 kg i mierzy średnio 40 cm. Na badaniu USB można dokładnie zobaczyć jak dziecko ssie kciuk czy też całą piąstkę. Wtedy dziecko intensywnie rośnie. Ponadto powinno przybierać na wadze ok 150 – 200 g/tydzień tym samym zwiększając ilość tkanki tłuszczowej. W płucach malucha jest na tyle wystarczającej ilości surfaktantu, żeby mogło samodzielnie oddychać poza brzuchem matki. Ponadto od początku tego tygodnia dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne. Poza tym przyjmuje przeciwciała wzmacniające jego układ odpornościowy i gromadzi zapasy żelaza. Odwracając się główką w dół przygotowuje się już powoli do porodu.

Jak zmienia się ciało mamy w 35 tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży brzuch jest już bardzo duży, ale jeszcze wysoko umiejscowiony. Dno macicy jest wyżej położone, bowiem znajduje się nad łukami żebrowymi. Niebawem brzuch zacznie się obniżać przygotowując do porodu. W ostatnim trymestrze przyszła mama powinna zwiększyć swoją wagę o ok 12 kg, ale wszystko zależy też od wagi sprzed ciąży.

Na co zwracać uwagę w 35 tygodniu ciąży?

Warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zaleca się uwzględnienie czerwonego mięsa, zielonych warzyw, nabiału. To czas informujący, że zostało coraz mniej czasu do porodu, więc należy zdecydowanie zwolnić swoje tempo! Dobrze mieć już przygotowaną wyprawkę do szpitala, dużo wody i kartę ciąży, aby mieć wszystko pod ręką, kiedy dziecko zdecyduje się już przyjść na świat.

35 tydzień ciąży – badania

W tym okresie pacjentka powinna dostać skierowanie od lekarza na badania takie jak: morfologia krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia, waga ciała, tętno płodu, badanie położnicze określające wysokość dna macicy, ocena ruchliwości płodu przez przyszłą mamę oraz odczyn Wassemanna.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!