ciąża
Ciąża

10 tydzień ciąży – rozwój dziecka, ciało mamy i badania

10 tydzień ciąży to moment, w którym mama ma już pewną część ciąży za sobą. I choć osoby z zewnątrz mogą się jeszcze niczego nie domyślać, to we wnętrzu organizmu kobiety dochodzi do szeregu znaczących zmian, również mały organizm małego człowieka rośnie i staje się coraz bardziej samodzielny.

Dziesiąty tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dla rozwijającego się życia to czas kiedy:
• Maluch ma już ok. 3 cm długości, a serce bije z prędkością ok. 180 uderzeń na minutę. Bez problemu można zobaczyć go i usłyszeć w czasie standardowego badania ultrasonograficznego;
• Waga płodu wynosi ok. 5 g i nie ma już charakterystycznych błon pomiędzy palcami;
• Całkowicie wykształcają się narządy płciowe i przy odrobinie szczęścia przyszli rodzice mogą dowiedzieć się, czy oczekują na narodzenie chłopca, czy dziewczynki
• W tym tygodniu ciąży kształtują się także powieki, przegrody nosowe oraz uwydatniają się rysy twarzy;
• Na USG można dostrzec intensywne ruchy dziecka, które nie są jednak odczuwane przez mamę.

Dla mamy jest to czas, gdy dolegliwości pierwszego trymestru powinny powoli zanikać. Macica stale się rozciąga, robiąc miejsce dziecku. Najprawdopodobniej jedną z uciążliwości jest częsta konieczność korzystania z toalety. Najprawdopodobniej bardziej widoczne staną się żyły, gdyż układ krążenia pracuje dla dwóch organizmów. Po zakończeniu ciąży zmiany te ustąpią.

10 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Mama musi zadbać o zdrowie swoje i dziecka. Wskazane jest regularne ćwiczenie mięśni Kegla, aby na późniejszym etapie ciąży i po jej zakończeniu nie pojawiły się problemy z nie trzymaniem moczu. Wiele kobiet skarży się również, że poranne nudności w tym czasie przybierają na sile. Bardzo ważne jest właściwe odżywienie oraz picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Należy przyjmować preparaty zalecone przez lekarza i zadbać o odpowiednią ilość snu. Gdy ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań, można uprawiać seks, który poprawia nastrój i rozluźnia.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!