ciaza
Ciąża

26 tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga, badania USG

26 tydzień ciąży-zmiany w organizmie kobiety

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Każdy kolejny tydzień wiąże się z rozwojem dziecka. 26 tydzień ciąży jest zakończeniem 6 miesiąca i jednocześnie zaczyna się ostatni trymestr. Również trudne jest zamaskowanie brzuszka i mogą pojawiać się na nim rozstępy, przed którymi można się uchronić, stosując kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne. W 26 tygodniu ciąży prawidłowa waga nie powinna być znacznie wyższa od wyjściowej. Przybranie kilkunastu kilogramów w tym okresie może wskazywać na problemy hormonalne, kręgosłupem, lub sercem. Zaczyna się produkcja mleka w piersiach zwanego siarą. Dlatego możesz zauważyć u siebie żółtą wydzielinę a piersi będą większe. Dolegliwościami typowymi dla okresu ciąży są żylaki, hemoroidy, zaparcia oraz obrzęki ciała, a w szczególności nóg. Tak zaawansowana ciąża wcale nie wyklucza aktywności fizycznej, jednak należy pamiętać o umiarkowanych ćwiczeniach, unikaniu sytuacji stresowych i dbać o dłuższy odpoczynek.

Dziecko otwiera powieki!

W 26 tygodniu ciąży maluch zaczyna dostrzegać ostre światło i słyszeć dźwięki. Mimo tego, że nie oko jest dobrze rozwinięte, tęczówka nie ma jeszcze barwnika, który odpowiada za kolor oczu. Z każdym tygodniem dzidziuś przybiera na wadze, teraz ma około 900 gramów i 23 cm długości. Jest na tyle małe, że pozwala sobie na swobodne obracanie i poruszanie w brzuchu. Dziecko zaczyna pobierać nosem wody płodowe a następnie je wypuszcza ustami. Ma to na celu przygotowanie się do oddychania poza ciałem matki.

Na co zwrócić uwagę w 26 tygodniu ciąży?

Zaczyna się laktacja i może to prowadzić do zatkania przewodów mlekowych. Objawia się to czerwonymi grudkami na piersiach i nie można tego lekceważyć. Aby dać ulgę piersiom, można stosować ciepłe okłady i masaże. 6 miesiąc ciąży może skończyć się przedwczesnym porodem, kobieta odczuwa wtedy systematyczne skurcze.

Badania w 26 tygodniu ciąży- jakie wykonać?

Oprócz podstawowych pomiarów takich jak ciśnienie krwi matki, masy ciała, lekarz powinien wykonać badania w kierunku cukrzycy oraz wymaz z pochwy, wysokość dna macicy, ruchliwość dziecka, czynność serca płodu. Gdy na początku ciąży test na toksoplazmozę wykazał negatywny wynik, należy powtórzyć to badanie w 26 tygodniu ciąży.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!