ciaza
Ciąża

28 tydzień ciąży

Jakie zmiany zachodzą w 28 tygodniu ciąży?

Ciąża jest pięknym okresem w życiu kobiety, w którym zachodzi wiele zmian nie tylko fizycznych, ale i tych związanych z samopoczuciem. Każdy etap ciąży jest ważny dla rozwoju, jednak dziś przybliżymy zmiany i procesy, które zachodzą w organizmie matki oraz dziecka na początku trzeciego trymestru, tj. w 28. tygodniu ciąży. 28 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży.

28 tydzień ciąży – waga, wzrost dziecka

Dziecko w tym czasie powinno mieć około 37 centymetrów wzrostu. Wciąż rosną także włosy i paznokcie, a meszek płodowy powoli zanika. Dużo większe zmiany obserwuje się w rozwoju mózgu, na którym zaczynają tworzyć się charakterystyczne pofałdowania. Zauważalna jest także faza REM podczas snu, która wskazuje na to, że dziecko może już śnić. Wyczuwa się także większą reakcję na bodźce, a oddech maluszka staje się regularny.

Ciało matki w 28 tygodniu ciąży

W organizmie matki również zachodzi wiele zmian, które są związane głównie z rośnięciem dziecka. Coraz większy brzuch może powodować bóle pleców, a zmiany hormonalne mogą wpłynąć na pojawienie się obrzęku nóg oraz skurczów. Częstą dolegliwością są także hemoroidy, które są wynikiem powiększającej się macicy.

W tym czasie warto zwracać szczególną uwagę na dietę właśnie ze względu na ucisk na jelita. Pojawia się coraz więcej zaburzeń trawienia takich jak zatwardzenie, wzdęcia czy zgaga. Warto spożywać zdrowe i pełnowartościowe posiłki, które wspomogą pracę naszego organizmu i nie będą go dodatkowo obciążać. Należy mieć także świadomość narastających problemów z poruszaniem się oraz trudności w znalezieniu wygodnej pozycji do spania.

Badania w 28 tygodniu

Warto także pamiętać o badaniach, które pozwolą nam sprawdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Musimy pamiętać o comiesięcznym ogólnym badaniu moczu, morfologii krwi. Jest to również czas wykonania badania USG, które pomoże określić położenie płodu, jego rozwój, oraz ilość wód płodowych. Po 25 tygodniu ciąży warto wykonać także kardiotokografię, którego celem jest monitorowanie akcji serca dziecka połączone z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy.

Zobacz:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!