tatuaż
Ciąża

6 tydzień ciąży – wygląd dziecka, waga i stan kobiety

Ciąża to dla wszystkich mam piękny okres. Spodziewając się swojego maleństwa pragną wiedzieć wszystko o jej przebiegu i co robić by jak najlepiej zadbać o rosnące maleństwo.

6 tydzień ciąży – długość dziecka

Na początku szóstego tygodnia płód ma około 3 milimetry, natomiast pod koniec tych siedmiu dniu jakieś 4 milimetry. Jest to bardzo ważny tydzień, ponieważ właśnie w nim zaczynają powstawać wszystkie narządy dziecka. Zaczyna bić serduszko. Głowa staje się największą częścią ciała, wyraźnie widać już zarys rączek i nóżek. Rozwija się też łożysko, które nie pełni jeszcze funkcji żywieniowej, tę funkcję na razie spełnia pęcherzyk żółciowy.

Ciało matki w 6 tygodniu ciąży

Ciało mamy zaczyna nieznacznie się zmieniać, talia delikatnie się poszerza, co jest spowodowane  zmianami hormonalnymi. Woda w organizmie kobiety zaczyna się zbierać, a powłoki brzuszne nieco się rozluźniają. Mogą nasilić się poranne mdłości. Kolejnymi częstymi objawami tego tygodnia są częstsze oddawanie moczu, wrażliwe piersi, bóle podbrzusza czy niewielkie plamienie z dróg rodnych. Pojawia się też zmęczenie i niechęć do jakiejkolwiek aktywności, spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu. Nie należy przejmować się zwątpieniem czy zmniejszeniem entuzjazmu-jest to oznaka szalejących hormonów.

Bóle w 6 tygodniu ciąży

Jeśli bóle podbrzusza są bardzo silne i towarzyszą im krwawienia należy udać się do lekarza. W tym okresie należy dbać o siebie i swoje maleństwo.
Podstawową sprawą w szóstym tygodniu ciąży jest posiadanie zaufanego ginekologa. Ten powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad i badania ogólne. Poza tym powinno zostać przeprowadzone USG, pomiar ciśnienia tętniczego, ocena ryzyka ciążowego, a także badanie gruczołów sutkowych.

6 tydzień ciąży – badania

Lekarz powinien sprawdzić też wzrost i wagę matki, a także poinformować o możliwości zrobienia dodatkowych badań, które wykluczą lub potwierdzą wadę płodu. Obowiązkowo wykonywane też są badania takie jak: oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, oznaczenie przeciwciał odpornościowych (odczyn Coombsa), morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne, badanie czystości pochwy, oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL (badanie w kierunku kiły), badania pod kątem zakażenia HIV, HCV oraz oznaczenie antygenu HBs badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki. Wszelkie te badania są niezbędne do tego, aby sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo.
Okres ciąży jest z reguły szczęśliwym czasem, jednak należy pamiętać o tym, aby dbać o swoje zdrowie, zdrowo się odżywiać, a przede wszystkim regularnie się badać.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!