połóg
Ciąża

5 tydzień ciąży – wielkość zarodka, objawy

W każdym tygodniu ciąży zachodzą przeróżne zmiany, niektóre z nich kobieta może zaobserwować i odczuć, obserwując swój organizm, a także podczas badań.

5 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

5 tydzień to początek ciąży, jej pierwszy trymestr, natomiast w tym czasie większość kobiet jest jej już świadoma. Każda z nich może przeżywać ten okres indywidualnie.

Objawy ciąży w 5 tygodniu

Przede wszystkim mogą pojawić się męczące nudności i wymioty, wrażliwość na zapachy, a także senność i zmęczenie. Objawy, które mogą być zauważalne to także obecność białawego lub lekko żółtego śluzu, tkliwość piersi i zgaga.

Wielkość płodu – Badanie USG w 5 tygodniu

Dziecko w tym czasie ma wielkość ok. 0,5cm, można też stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy podczas badania ultrasonograficznego (USG). Pomimo tego, że płód jest niewielki już intensywnie się rozwija i przybiera walcowaty kształt. Wykształcają się zalążki głowy, kończyn i pierwsze organy – serce oraz naczynia krwinośne. Na tym etapie powstaje również cewa nerwowa, w której bedzie rozwijać się układ nerwowy. Najpierw uwidocznią się pęcherzyki mózgowe, a dalej struna grzbietowa, z której powstanie kręgosłup i rdzeń kręgowy. Zaraz po tym rozpocznie się rozwój szkieletu i mięśni, a dalej kolejne zalążki organów, potrzebnych do funkcjonowania wszystkich układów: płuc, nerek, trzustki i śledziony.

Dieta w ciąży – 5 tydzień

W tym czasie warto zwrócić uwagę na odpowiednie zbilansowanie swojej diety, co może złagodzić nieprzyjemne symptomy ze strony układu pokarmowego. Warto jeść częściej, ale mniejsze porcje i pić duże ilości wody.

Badania w 5 tygodniu ciąży

Jeżeli mama dotychczas nie wykonała badań potwierdzających ciążę – teraz jest czas żeby to zrobić (badanie poziomu beta-HCG). Dobrze jest również wybrać lekarza prowadzącego. Badania, które zapewne zostaną przez niego zlecone to m.in. badanie grupy krwi i czynnika Rh, morfologia krwi, cytologia, stężenie glukozy na czczo, badanie moczu, poziomu TSH, fT3, fT4, badanie na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, różyczce i wirusowi CMV, badania pod kątem wirusa HIV, kiły czy zapalenia wątroby typu C.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!