ciąża
Ciąża

32 tydzień ciąży – który to miesiąc? Waga dziecka i badania

32 tydzień ciąży, czyli 8 miesiąc, jest czasem bliskim rozwiązania. To właśnie wtedy dziecko przybiera znacząco na wadze, co spowodowane jest nagłym przyrostem jego tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, u dziecka zaczyna rozwijać się układ odpornościowy i mięśnie, które są przez niego regularnie ćwiczone poprzez ssanie kciuka. Skóra maluszka staje się coraz bardziej gładka i nabiera właściwego koloru, tym samym powodując znaczne zmniejszenie jej przeźroczystości.

Problemy z oddychaniem, bóle pleców, zgaga w 32 tygodniu ciąży

Dla mamy znaczy to coraz większe obciążenie, znaczące przybranie na wadze, a także wyraźne sygnały ze strony hormonów, które powodować mogą nadmierne przesuszenie skóry. Ciągle zwiększająca się macica może wywoływać problemy ze złapaniem oddechu, jednak nie powinien być to powód do zmartwień, a najlepszą na to receptą jest sen w pozycji z lekko uniesioną głową. Dodatkowo pojawić się mogą bóle pleców spowodowane wspomnianym przyrostem masy dziecka, a także zgaga i zmęczenie.

32 tydzień ciąży – szkoła rodzenia i przygotowanie do porodu, badania

8 miesiąc to czas przygotowań na pojawienie się maluszka, zatem mama powinna przygotować wszystkie niezbędne formalności związane z urlopem macierzyńskim, a także rozważyć zapisanie się do szkoły rodzenia. Należy pamiętać również o tym, że wszelkiego rodzaju podróże samolotem powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Bardzo ważna okazuje się być także aktywność fizyczna taka jak pilates, ćwiczenia w wodzie czy joga. Przyszła mama powinna pamiętać także o kontrolnych wizytach lekarskich w celu przeprowadzenia USG, które da pewność że proces ciąży przebiega w jak największym porządku.

Zobacz:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!