ciąża
Ciąża

37 tydzień ciąży – ruchy dziecka, badania i stan mamy

Który to miesiąc?

37 tydzień przypada w środku ostatniego trymestru i jednocześnie jest to już 9 miesiąc ciąży.

Ruchy dziecka i waga w 37 tygodniu ciąży

Mama i dziecko wkraczają w okres, w którym do rozwiązania może dojść w każdej chwili. Dzieci urodzonych w tym tygodniu nie zalicza się już do wcześniaków. Jest to etap, na którym kształtują się zmysły malucha. Wygląda jak donoszony i zdrowy noworodek, a jego płuca i układ oddechowy są już całkowicie rozwinięte i zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Waga zbliża się do 3 kg. Ruchy są coraz bardziej ograniczone przez brak miejsca, a dziecko powoli zaczyna ustawiać się główką w kierunku kanału rodnego.

37 tydzień ciąży a kobieta

W tym okresie w organizmie kobiety zachodzą zmiany pozwalające odpowiednio przygotować się do porodu. Macica obniża się i może również dojść do niewielkiego rozwarcia. Odczuwalne są też skurcze przepowiadające. Opuszczona macica naciska na pęcherz moczowy, co bez wątpienia spowoduje częstsze wizyty w toalecie. Może temu również towarzyszyć wzmożone uczucie zgagi. Skurcze macicy mogą być przyczyną bólu brzucha. Niekiedy pojawia się opuchlizna i obrzęk spojenia łonowego, które same w sobie nie są groźne, ale powodują dyskomfort.

Badania w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży kobieta powinna poważnie przygotowywać się do rozwiązania. Wiąże się to również z wykonaniem szeregu badań, takich jak: ogólne badanie moczu, morfologia, badanie w kierunku kiły i USG, które pozwoli ocenić stan zdrowia dziecka i jego położenie. Przyszła mama musi zwrócić szczególną uwagę na aktywność dziecka, a także na częstotliwość i intensywność skurczów macicy, ponieważ jest to etap, na którym w każdej chwili może rozpocząć się poród.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!