ciąża13
Ciąża

9 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Stan mamy i badania

Jesteś już w 9 tygodniu ciąży a brzuszka nadal nie widać? Nie martw się! Z pewnością teraz zauważysz zmianę w kondycji swojej skóry i wielkości piersi.  Choć z zewnątrz nic nie wskazuje na to, aby właśnie tworzyło się nowe życie, to w brzuszku trwa prawdziwa rewolucja. W 9 tygodniu ciąży u Twojego maleństwa kształtują się narządy płciowe, a także dziurki w nosie i wargi.

9 tydzień ciąży – Jak zmienia się ciało mamy?

Na tym etapie ciąży możesz czuć się wspaniale, kwitnąco i tryskać energią, z drugiej zaś strony możesz dostrzegać typowe dla tego okresu ciąży dolegliwości. Wszystko zależy od „uroku” przyszłej mamy. Jeśli nadal znajome są dla Ciebie mdłości i zawroty głowy to nie powinnaś wpadać w panikę. Niebawem wszystko się uspokoi. 9 tydzień ciąży to czas, kiedy poziom hormonu HCG osiąga najwyższy poziom, to właśnie on stoi za sprawą mniej przetłuszczających się włosów i promieniejącą cerą (lub właśnie odwrotnie- możesz dostrzegać u siebie więcej wykwitów) w tym tygodniu warto rozejrzeć się za nowym biustonoszem ciążowym. Oprócz tego możesz dostrzec spadek libido i nieznaczny przyrost wagi (ok. 2 kilogramy).

Dziewiąty tydzień ciąży – Na co zwracać uwagę?

W 9 tygodniu ciąży powinnaś zadbać o swój biust. Dobrze dopasowany biustonosz pozwoli zapobiec nadmiernemu rozciąganiu się skóry a także rozstępom. To właśnie teraz Twoje piersi przygotowują się do laktacji. Używaj odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, a także stosuj metodę chłodnego i ciepłego prysznica.

Ważna jest także dieta przy anemii. Duża ilość żelaza pozwoli na lepsze samopoczucie. Będzie dobrze, jeśli na Twoim talerzu znajdzie się czerwone mięso, a także zielone warzywa liściaste, pomidory i morele.

Jak przebiega rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży? Waga i długość dziecka

Twój maluszek mierzy już około 2,5 cm i dzielnie walczy o rozwijające się półkule mózgowe. Jego waga to około 2 gramy. Podczas badania USG możliwe jest dostrzeżenie także rączek i nóżek, oraz zanikającego ogona. W tym tygodniu rozwija się układ trawienny, wykształca się odbyt, a serduszko bije aż z prędkością 165 uderzeń na minutę. W tym tygodniu rozwijają się także kubki smakowe, oraz więzadła głosowe.

Jakie badania warto wykonać w 9 tygodniu ciąży??

W tym tygodniu możesz wykonać badanie USG, a także badanie krwi i moczu. Jeśli chcesz sprawdzić jaki masz obecnie poziom hormonu ciążowego HCG możesz wykonać także badanie Beta HCG.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!