ciąża
Ciąża

40 tydzień ciąży – waga dziecka, wkrótce narodziny

Jesteś w 40 tygodniu ciąży więc dziecko już niebawem opuści swoje wygodne mieszkanko, jakim jest Twój brzuch. Jego ciało oraz wszystkie niezbędne do życia na zewnątrz układy i narządy są już w pełni wykształcone. Poród zbliża się wielkimi krokami. Nie możesz doczekać się, kiedy utulisz w ramionach swój maleńki skarb. Zarówno on jak i Ty jesteście już gotowi na ten wspaniały moment.

Mama w 40 tygodniu ciąży

Twój brzuch wyraźnie się obniżył, z racji na fakt, że dziecko przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Na tym etapie mogą pojawić się niewielkie plamienia, dlatego nie przestrasz się, kiedy zaobserwujesz śluz z kilkoma nitkami krwi. To normalny stan rzeczy wynikający ze skracającej się szyjki macicy. Jednak
w przypadku, gdybyś zauważyła zbyt dużą ilość krwi skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem prowadzącym. W dalszym ciągu poddawaj swój brzuch zabiegom pielęgnacyjnym, aby zminimalizować pojawienie się rozstępów. Jeśli odpowiednio dbałaś o skórę podczas ciąży nie musisz obawiać się o jej późniejszy wygląd. Świadomość, że już niebawem zostaniesz mamą wywołuje trochę obaw, ale na samą myśl uśmiechasz się do siebie i odliczasz czas do porodu. Wykorzystaj te ostatnie chwile na relaks i pamiętaj o porządnym wysypianiu się. Już za parę dni będziesz potrzebować dużych pokładów energii
w czasie porodu i późniejszym okresie połogowym. Obserwuj siebie dokładnie, tak aby prawidłowo zinterpretować sygnały, jakie daje Twój organizm.

Badania w 40 tygodniu ciąży

W ostatnim etapie ciąży warto ponownie wykonać badania USG i KTG, aby sprawdzić, czy wszystko przebiega właściwie. O zbliżającym się porodzie mogą świadczyć skurcze przepowiadające, odejście czopu śluzowego lub wód płodowych. Nie wpadaj jednak w panikę, jeśli nic z tych rzeczy się nie pojawi. Ukończenie 40 tygodnia to tylko termin umowny. Tak na prawdę za w pełni prawidłowy uznaje się poród, który ma miejsce w zakresie od 37 t 1d do 41 t 6 d. Musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Dziecko w 40 tygodniu

Twoje maleństwo ma coraz mniej miejsca. W 40 tygodniu ciąży maluszek ogranicza swą aktywność, tak jakby intuicyjnie zbierał siły na trudne chwile porodu. Co pewien czas przypomina jednak o swojej obecności gwałtowniejszymi kopniaczkami i przeciąganiem. Zwróć uwagą na częstotliwość ruchów, bo zbyt mała aktywność może świadczyć o jakichś nieprawidłowościach. Taki stan rzeczy należy skonsultować u ginekologa i wykonać badanie KTG. W ostatnim tygodniu maluch zazwyczaj osiąga długość około 50 cm i wagę 3,5 kg. To tylko wartości przybliżone, także nie ma powodu do zmartwień, gdy badanie USG wykazuje inne parametry. Kiedy poród się rozpocznie dziecko odczuwa aktywność skurczową jako swego rodzaju masaż. Jego ciałko jest regularnie i rytmicznie ugniatane, w równych odstępach czasowych. Im bliżej finału skurcze pojawiają się coraz częściej i są dużo intensywniejsze. To moment, kiedy oboje jesteście na ostatniej prostej do swojego pierwszego spotkania.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!