Ciąża jest nie tylko wyjątkowym okresem w życiu kobiety, ale również czasem, który niesie ze sobą wiele zmian. Mogą one następować po sobie bardzo szybko – nawet z tygodnia na tydzień. Każdy etap ciąży jest istotny dla rozwoju płodu i wiąże się z szeregiem właściwych sobie cech.
Spis treści:
12 tydzień ciąży – co z dzieckiem?
Dwunasty tydzień oznacza koniec pierwszego trymestru. W tym czasie płód zajmuje najczęściej już całą wolną przestrzeń macicy. Jego wielkość można porównać do mandarynki i sięga ona mniej więcej sześciu centymetrów. Przewidywane są pierwsze ruchy palców u rąk i nóg. Najistotniejszym z etapów wzrostu dziecka w dwunastym tygodniu jest dynamiczny rozwój mózgu. W szybkim tempie zaczynają powstawać komórki nerwowe.
Dwunasty tydzień, a zmiany w ciele mamy
Ciąża jest dla ciała kobiety wydarzeniem wyjątkowym. Wraz ze zmianami zachodzącymi w łonie oczekującej na dziecko mamy, zmienia się również całe jej ciało. Podczas gdy pierwszy trymestr często wiąże się z nieprzyjemnymi cieleśnie dolegliwościami, takimi jak nudności czy zawroty głowy i senność, dwunasty tydzień można nazwać początkiem najprzyjemniejszej według wielu mam fazy ciąży drugiego trymestru. W tym tygodniu ciąża nie jest jeszcze zwykle widoczna, pomimo powiększenia się macicy.
Na co zwracać uwagę?
Należy przede wszystkim unikać ciężkostrawnych potraw i produktów, które zwiększą poziom wydzielania kwasów – kawa, papierosy. Spożycie ich może się z groźnymi dla rozwoju płodu konsekwencjami i nieprzyjemnymi dla mamy dolegliwościami pokarmowymi. Ważne jest też kontrolowanie skoków cukru (między innymi unikanie cukrów prostych) w celu uniknięcia gorszego samopoczucia, a w krytycznych przypadkach – omdleń.
Na jakie wybrać się badania?
Między dziesiątym a czternastym tygodniem należy wykonać genetyczne badanie USG – dwunasty tydzień jest więc ku temu dobrym czasem. Badanie łączy się zwykle z PAPP-A – badaniem kwi. Warto pamiętać o stałym kontakcie z ginekologiem, który na bieżąco będzie mógł sprawdzać prawidłowość rozwoju ciąży.
Zobacz też:
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 41 tydzień ciąży
- 42 tydzień ciąży