ciąża
Ciąża

12 tydzień ciąży – rozwój dziecka, organizm mamy, badania

Ciąża jest nie tylko wyjątkowym okresem w życiu kobiety, ale również czasem, który niesie ze sobą wiele zmian. Mogą one następować po sobie bardzo szybko – nawet z tygodnia na tydzień. Każdy etap ciąży jest istotny dla rozwoju płodu i wiąże się z szeregiem właściwych sobie cech.

12 tydzień ciąży – co z dzieckiem?

Dwunasty tydzień oznacza koniec pierwszego trymestru. W tym czasie płód zajmuje najczęściej już całą wolną przestrzeń macicy.  Jego wielkość można porównać do mandarynki i sięga ona mniej więcej sześciu centymetrów. Przewidywane są pierwsze ruchy palców u rąk i nóg. Najistotniejszym z etapów wzrostu dziecka w dwunastym tygodniu jest dynamiczny rozwój mózgu. W szybkim tempie zaczynają powstawać komórki nerwowe.

Dwunasty tydzień, a zmiany w ciele mamy

Ciąża jest dla ciała kobiety wydarzeniem wyjątkowym. Wraz ze zmianami zachodzącymi w łonie oczekującej na dziecko mamy, zmienia się również całe jej ciało. Podczas gdy pierwszy trymestr często wiąże się z nieprzyjemnymi cieleśnie dolegliwościami, takimi jak nudności czy zawroty głowy i senność, dwunasty tydzień można nazwać początkiem najprzyjemniejszej według wielu mam fazy ciąży drugiego trymestru. W tym tygodniu ciąża nie jest jeszcze zwykle widoczna, pomimo powiększenia się macicy.

Na co zwracać uwagę?

Należy przede wszystkim unikać ciężkostrawnych potraw i produktów, które zwiększą poziom wydzielania kwasów – kawa, papierosy. Spożycie ich może się z groźnymi dla rozwoju płodu konsekwencjami i nieprzyjemnymi dla mamy dolegliwościami pokarmowymi. Ważne jest też kontrolowanie skoków cukru (między innymi unikanie cukrów prostych) w celu uniknięcia gorszego samopoczucia, a w krytycznych przypadkach – omdleń.

Na jakie wybrać się badania?

Między dziesiątym a czternastym tygodniem należy wykonać genetyczne badanie USG – dwunasty tydzień jest więc ku temu dobrym czasem. Badanie łączy się zwykle z PAPP-A – badaniem kwi. Warto pamiętać o stałym kontakcie z ginekologiem, który na bieżąco będzie mógł sprawdzać prawidłowość rozwoju ciąży.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!