ciaza
Ciąża

18 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama?

18 tydzień ciąży – czas oczekiwania na pierwsze ruchy dziecka

Początek 5 miesiąca ciąży u kobiety kojarzony jest z wyczekiwaniem bardziej wyczuwalnych ruchów dziecka. Mimo tego, że przyszła mama poruszanie się dziecka czuje już od dawna to właśnie wraz z nadejściem 18 tygodnia miejsca w macicy jest coraz mniej i można zdecydowanie bardziej poczuć ruchy dziecka.

Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

Na początku piątego miesiąca ciąży brzuch kobiety staje się coraz bardziej widoczny. Można go jeszcze ukryć pod luźniejszymi ubrania, ale z każdym dniem będzie to coraz trudniejsze. Coraz mniejsza ilość miejsca w macicy prowadzi do intensywniejszych ruchów dziecka. Dziecko zaczyna mocniej kopać i robić fikołki. Takimi kopnięciami może dawać do zrozumienia mamie, że nosi zbyt obcisłe ubrania.

Powiększanie macicy prowadzi do ucisku żołądka, a to może doprowadzić do nasilonych objawów zgagi (jeżeli występowały na wcześniejszym etapie ciąży) lub do pojawienia się jej pierwszych objawów.

Przyszła mama powinna zwrócić większą uwagę na odpoczynek. Należy wybierać pozycję, które zapewnią komfort i nie będą powodowały uczucia ucisku na rosnący brzuch.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu

Ciało dziecka zaczyna się bardzo szybko rozwijać. W tym momencie ma około 14 cm długości i waży 200 g. Na tym etapie ciąży są już uformowane rączki i nóżki. Podczas badania USG można zauważyć mimikę dziecka. Obecna medycyna jest na tyle rozwinięta, że bez problemu już od 5 miesiąca ciąży można stwierdzić wady serca u dziecka.

Badania w 18 tygodniu

Wkraczając w 18 tydzień ciąży obowiązkowe jest wykonanie badania USG. Wykonanie badania pozwoli oszacować masę dziecka oraz stwierdzić ewentualne wady. Obecnie popularne jest wykonywanie USG 4D, które pozwala przyszłej mamie na zaobserwowanie zachowania i ruchów dziecka.

Ważne jest również wykonanie morfologii oraz ogólnego badania moczu.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!