Spis treści:
24 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?
Twoje dziecko jest wielkości granatu.
Mierzy 29 cm, a jego waga oscyluje na ok. 0,59 kg!
Kiedy znajdujesz się w 24 tygodniu ciąży, ruchy Twojego dziecka potrafią być nieznacznie silniejsze i nieporównanie bardziej zauważalne, przy czym coraz częściej pojawiają się szturchnięcia i kopnięcia. Jego mięśnie rozrastają się, a on ma teraz znacznie więcej mięśni. Do 24 tygodnia życia, ucho wewnętrzne Twojego dziecka jest w pełni rozwinięte. Organ ten kontroluje jego zmysł równowagi i pomaga dziecku poczuć, czy jest w łonie matki, czy nie. Wprawdzie płuca Twojego dziecka są formowane do tego tygodnia, będą one gotowe do normalnego funkcjonowania w świecie zewnętrznym dopiero po rozpoczęciu produkcji substancji zwanej surfaktantem. Rozpocznie się to w najbliższych tygodniach-często około 26. tygodnia. Twoje dziecko wciąż ma białe rzęsy, brwi i włosy, które jeszcze nie nabrały pigmentu. Aktywność fal mózgowych jest już na tyle wykształcona, że rozwinęło się świadome myślenie a także najprawdopodobniej… pamięć! Niesamowite prawda?
A co z ciałem mamy w 24 tygodniu ciąży? Ono, również się zmienia!
1. Zmiany na skórze Możesz zacząć zauważać ciemniejsze plamy na skórze ciała i twarzy z powodu zmian hormonalnych. Dzieje się tak ponieważ stymulowane są komórki pigmentotwórcze zwane melaniną. Brązowe plamy na twarzy nazywane są chloasma, a ciemna linia w dół brzucha nazywana jest linea nigra. Po urodzeniu dziecka te przebarwienia zwykle z czasem zanikają. W miarę jak twoje ciało rośnie, możesz jednocześnie zauważyć czerwone smugi, w których najprawdopodobniej pojawiają się rozstępy skóry na takich obszarach jak brzuch, pośladki i piersi. Rozstępom nie da się zapobiec, lecz mogą one z czasem zanikać po urodzeniu dziecka. Możesz równocześnie odczuwać swędzenie w miarę rozciągania się skóry 2. Kłopoty ze snem Rozmiar Twojego brzucha w 24. tygodniu ciąży może zakłócać znalezienie wygodnej pozycji do spania. Niektóre dobrze ułożone poduszki mogą pomóc! Spróbuj spać na boku, ze zgiętymi kolanami i z jedną poduszką między nogami a drugą pod brzuchem dla wsparcia.
3. Utrata równowagi i zawroty głowy. Twój rosnący brzuch ma oddziaływanie na to, jak rozkłada się twoja waga, co sprawia, że ciut łatwiej jest poczuć się wytrąconym z równowagi. Co więcej, zmiany w krążeniu potrafią powodować zawroty głowy lub uczucie lekkości. Może to pomóc w wolnym poruszaniu się (szczególnie kiedy wstajesz bądź zmieniasz pozycje), piciu dużej ilości wody i zachowaniu chłodu. Kiedy naprawdę czujesz zawroty głowy, połóż się na boku, jeśli możesz.
4. Skurcze nóg. Chociaż eksperci nie znają dokładnej przyczyny skurczów nóg podczas ciąży, są zgodni co do tego, co warto z nimi zrobić. Rozciągnij swoje mięśnie łydek przed pójściem spać w nocy, zachowaj sprawność fizyczną przez regularne ćwiczenia i pij dużo wody, aby pomóc w zmniejszeniu skurczów.
24 tydzień – na co należy zwrócić, szczególną uwagę?
1. Bądź uważna, podczas stosunku płciowego ze swoim partnerem.
2. Pomyśl nad zakładaniem pasa biodrowego.
3. Odpowiednio się nawadniaj.
4. W miarę możliwości odpoczywaj!
24 tydzień ciąży – badania USG i inne
Przesiewowe badania glukozy: Badanie to zweryfikuje cukrzycę ciążową, krótkotrwałą postać cukrzycy, która rozwija się u niektórych kobiet w czasie ciąży i ma możliwość powodować problemy zdrowotne u dziecka, zwłaszcza jeśli nie jest ono zdiagnozowane lub leczone. Wypijesz słodki płyn, a następnie godzinę później wykonasz badanie krwi w celu skontrolowania poziomu glukozy. Również, należy wykonać badania, takie jak: badanie czynności serca płodu, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, morfologie krwi, ocenę ryzyka zaburzeń wzrastania płodu.
Zobacz też:
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 41 tydzień ciąży
- 42 tydzień ciąży