Spis treści:
Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży
Dziecko w 39 tygodniu ciąży, czyli w 9 miesiącu bardzo intensywnie się przygotowuje do wyjścia na świat. Układa się głębiej w miednicy i przyjmuje pozycję porodową. W dalszym ciągu rozwija się mózg i płuca. W celu łatwiejszego kontrolowania temperatury ciała poza macicą, dziecko gromadzi tłuszcz wokół barków oraz kolan oraz cały czas przybiera na wadze. Przeciętna waga dziecka powinna wahać się w przedziale od 2.8 do 3 kg.
Ból brzucha, skurcze w 39 tygodniu
Kobieta może odczuwać coraz bardziej narastające zmęczenie oraz coraz częstszą potrzebę korzystania z toalety z powodu coraz większego nacisku na pęcherz. Może pojawić się rwa kulszowa która jest następstwem nacisku noworodka na nerw kulszowy. Czasami mogą pojawić się również obrzęki których nie należy bagatelizować. Pojawiają się również bóle brzucha i skurcze.
Na co zwracać uwagę w 39 tygodniu ciąży
Od kilku do kilkunastu dni przed porodem może pojawić się odejście śluzu czopowego, jest to gęsta wydzielina z pochwy imitującej korek w szyjce macicy. Zdarza się, że ta wydzielina ma różowe zabarwienie lub pojawiają się w niej wyraźne pasemka krwi. Może to oznaczać, że poród odbędzie się w przeciągu następnych 24 godzin. Warto też zwracać uwagę na ruchy dziecka, najlepiej regularnie o tych samych godzinach i w tych samych pozycjach, jeżeli dziecko zacznie poruszać się gwałtownie lub nagle spadnie jego aktywność należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem
Jakie badania warto wykonać
Podstawowym badaniem będzie badanie USG które w tym okresie ciąży pozwoli ustalić położenie dziecka, jego masę oraz łożyska. Informacje te są niezbędne do prawidłowego przebiegu porodu. Badanie KTG, czyli kardiotokografia pozwala na badanie czynności serca płodu a uzyskany wynik zestawia się ze skurczami macicy co pozwala ocenić nam stan dziecka. Badanie moczu i morfologia pozwolą ustalić czy w ciele matki nie rozwijają się jakieś nieprawidłowości, na przykład anemia lub infekcje. Badanie HBs wskazuje na zapalenie wątroby typu B, jeżeli wynik jest ujemny to noworodek może zostać zaszczepiony. Badanie GBS, polega na pobraniu wymazu z pochwy celem stwierdzenia obecności paciorkowców z grupy B, często nie dających żadnych objawów a mogących poważnie zaszkodzić noworodkom.
Zobacz też:
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 41 tydzień ciąży
- 42 tydzień ciąży