ciaza
Ciąża

7 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jaki jest stan mamy?

Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety, która wkrótce zostanie mamą. Po 7 tygodniach od zajścia w ciążę organizm zarówno dziecka, jak i jego mamy bardzo dynamicznie się zmienia. Co dokładnie warto wiedzieć na temat 7 tygodnia ciąży?

7 tydzień ciąży – wygląd dziecka

W 7 tygodniu ciąży u dziecka wykształciło się już przedmózgowie odpowiadające za rozumowanie, śródmózgowie przekazujące sygnały elektryczne do mózgu, a także tyłomózgowie odpowiedzialne za oddychanie i ruch mięśni. Ponadto kształtują się pęcherzyki płucne, a serce przygotowuje się do podziału na dwa przedsionki i dwie komory. Uwidaczniają się zarysy powiek oraz nosa.

Waga dziecka w 7 tygodniu ciąży

Płód w 7 tygodniu ciąży waży około 1 grama. Dziecko rośnie 1 mm dziennie. Serce maluszka bije 144 razy na minutę. Co więcej zaczyna się wykształcać wyrostek robaczkowy. Przyszła mama może odczuwać napięcie w dole brzucha, a jest to spowodowane nadmiernym rozciąganiem się macicy. Kobieta nie przybiera jeszcze tak intensywnie na wadze, a nawet może ona stracić trochę kilogramów ze względu na częste wymioty. Można zauważyć delikatne uwypuklenie brzucha poniżej linii pępka. Nadmierne wydzielanie śliny doskwiera przyszłym mamom będącym w 7 tygodniu ciąży.

Na co zwracać uwagę w 7 tygodniu ciąży?

Bardzo istotne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości wody oraz dbałość o odpowiednią ilość żelaza w diecie. Żelazo zapobiega niedokrwistości ciążowej, która objawia się ospałością czy też zawrotami głowy. W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta z 18 do 27 miligramów na dobę. Przyszła mama nie powinna rezygnować z lekkiej aktywności fizycznej, która wzmacnia stawy i mięśnie. Koniecznie trzeba wykonać badania krwi, które wykrywają takie choroby jak: toksoplazmoza, cytomegalia czy też różyczka. Dodatkowo badania wykażą, czy kobieta przeszła już kiedyś te choroby.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!