ciąża
Ciąża

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Stan mamy

Zmiany w czasie ciąży zachodzą bardzo szybko, tydzień po tygodniu dziecko rozwija się, a co za tym idzie, twoje ciało też ulega zmianie. Z tego artykułu dowiesz się co dzieje się i co należy robić w 19 tygodniu ciąży.

19 tydzień ciąży – płeć dziecka i wygląd

Jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży? To jest ten czas, w którym możesz poznać płeć dziecka. U płodu uwidocznione są już narządy płciowe. Wykształcone są także płuca, a dzięki temu, że malec połyka wody płodowe dostarcza do swojego organizmu wiele cennych składników, które pomogą mu w wykształceniu mięśni. Nie martw się, że nie wyczuwasz mocnych ruchów dziecka, to w pełni normalne na tym etapie. W 5 miesiącu ciąży, płód waży ok. 240 gramów i jest wielkość melona, ale od tego momentu zacznie szybko rosnąć.

Ciało przyszłej mamy zaczyna dynamicznie się zmieniać. W 19 tygodniu ciąży brzuch zaczyna coraz szybciej rosnąć, ale w tym wypadku wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań. Mogą pojawiać się też pierwsze niewielkie rozstępy i świąd skóry na brzuchu, co jest objawem jego powiększania się. Inną występująca dolegliwością może być uczucie ciągnięcia w pachwinach, co jest skutkiem wzrostu macicy.

Słuch dziecka w 19 tygodniu

W 19 tygodniu ciąży trzeba zwracać większą uwagę na hałasy, gdyż dziecko ma już znacznie lepiej wykształcony narząd słuchu. Zbyt głośne i gwałtowne dźwięki, mogą je przestraszyć. Jako mama najprawdopodobniej odczujesz to nadmiernymi ruchami płodu. Zwracaj też częstszą uwagę na wydzielinę z pochwy. Ciąża zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Zaobserwujesz też najprawdopodobniej częstsze parcie na pęcherz.

19 tydzień ciąży – badania

W 19 tygodniu ciąży powinnaś wykonać morfologię krwi oraz ogólne badanie moczu. Jest to też moment na kolejne badanie USG, które ma na celu wykrycie ewentualnych wad wrodzonych u dziecka. Możesz wykonać również badanie USG 4D, dzięki któremu zobaczysz zachowanie, ruchy i strukturę ciała dziecka.

Zobacz:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!