ciąża13
Ciąża

14 tydzień ciąży – rozwój dziecka, stan mamy

14 TYDZIEŃ CIĄŻY- WSZYSTKO CO NALEŻY WIEDZIEĆ

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży?

Jeśli chodzi o rozwój płodu, w 14 tygodniu ciąży można już powoli zacząć odczuwać jego ruchy. Z początku możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że to właśnie nasze dziecko się porusza, gdyż ruchy te będą przypominać coś w rodzaju poruszania się bąbelków gazu w naszym brzuchu. Z czasem jednak ruchy dziecka będą coraz częściej odczuwalne. Z początku będą one jednak nieregularne i jest to całkowicie normalne. Nie musimy się martwić, że dziecko porusza się zbyt rzadko- to po prostu my nie zawsze jesteśmy w stanie wyczuć jego ruchy. W 14 tygodniu ciąży nasze dziecko urośnie do około 9 cm długości. Jego waga będzie się wahać pomiędzy 40 a 50 gramów. Na tym etapie twarz naszego maluszka będzie już ukształtowana, więc powoli zaczną się pojawiać brwi oraz rzęsy. Głowa powoli przestanie dominować nad resztą ciała. W 14 tygodniu pojawia się także mimika naszego dziecka- zaczyna się ono uśmiechać. Zaczyna także wykształcać na całym ciele włosy.

Jak zmienia się ciało mamy w 14 tygodniu ciąży?

U mamy przyszłego dziecka nadal będą pojawiać się nudności, brak apetytu, częste oddawanie moczu, dyskomfort psychiczny. Powoli jednak kobieta zacznie wchodzić w znacznie przyjemniejszy drugi trymestr. Macica powiększa się coraz szybciej, dlatego mogą się pojawić obrzęki nóg, wzdęcia czy niestrawność. W 14 tygodniu ciąży zacznie także powoli mijać uczucie obolałych piersi, lecz nadal będą się one powiększać. Przyszła mama nie powinna już męczyć się tak szybko- będzie mieć coraz więcej energii. Na tym etapie mogą się pojawić żylaki kończyn dolnych oraz krwotoki z nosa. Może wzrosnąć także ból w pachwinach.

14 tydzień ciąży- na co zwrócić uwagę oraz jakie badania warto wykonać?

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach wyraźnie odczuwalny jest wzrost apetytu. Właśnie dlatego należy uważać, żeby nie przesadzać z jedzeniem i unikać bardzo dużych posiłków – lepiej jeść częściej, a mniej. Należy także pamiętać, by starać się unikać ciągłego stania czy leżenia- trzeba się ruszać, lecz bez przesady, nie możemy też się przemęczać. W 14 tygodniu ciąży powinno już być możliwe określenie płci dziecka podczas badania USG. Może być także konieczność wykonania badań ogólnych w celu pomiaru masy ciała oraz ciśnienia tętniczego. Należy także wykonać badanie, które oceni ryzyko różnych wad genetycznych, badanie ogólne moczu oraz, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, badanie cytologiczne.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!