zabawki
Rozwój

Najlepsze zabawki dla dzieci w wieku 3-5 lat

Zabawka jest najbardziej popularnym prezentem dla dziecka. Asortyment dostępny na rynku jest ogromny i wiele osób staje przed dylematem jakiego wyboru dokonać. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc znaleźć najlepszą zabawkę dla dziecka w wieku od 3 do 5 lat.

Czy zabawka jest bezpieczna oraz czy jest dobrej jakości?

Warto zwrócić uwagę z jakich materiałów wykonano zabawkę, czy jej konstrukcja jest solidna i zabawka szybko nie ulegnie zniszczeniu. Dzieci w wieku 3 do 5 lat często jeszcze biorą zabawki do buzi i nimi rzucają. Dlatego ważne jest czy nie została ona wykonana z użyciem szkodliwych substancji i nie ma elementów zagrażających zdrowiu i życiu. Pomocne mogą być różnego rodzaju certyfikaty zazwyczaj umieszczone na zabawce lub metce.

Czy zabawka jest funkcjonalna?

Taki mały człowiek bardzo szybko się nudzi. Warto zainwestować w takie zabawki, które są wielofunkcyjne, kompatybilne z innymi i można bawić się nimi na wiele sposobów. Jednocześnie powinna to być rzecz dopasowana do wieku dziecka i jego możliwości manualnych i poznawczych.

Czy zabawka ma pozytywny wpływa na rozwój dziecka?

Zabawa jest doskonałą okazją do stymulowania procesów poznawczych dziecka. W osiągnięciu tego celu pomogą zabawki rozwijające kreatywność i myślenie, pomagające kształtować umiejętności społeczne i emocjonalne. Taka zabawka bawiąc uczy – nie tylko literek i cyferek, ale także ważnych psychospołecznych kompetencji.

Przykłady najlepszych zabawek.

Na ogół dzieci same chętnie informują, jakie zabawki chciałyby mieć. Czasami jednak o zakupie zabawki muszą decydować sami rodzice. Jaką zabawkę wybrać dla dziecka w wieku 3-5 lat? Dobrym wyborem zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek w tym wieku będą klocki tematyczne. Od pokoleń ten rodzaj zabawek rozwija wyobraźnię przestrzenną i pomaga doskonalić umiejętności manualne. Podobne działanie mają także wszelkiego rodzaju masy plastyczne rozwijające kreatywność i pobudzające do tworzenia całych kolorowych światów. Szeroką ofertę tego typu zabawek dla dzieci znajdziemy między innymi w tym sklepie. Kupując zabawki dla dzieci warto też zwrócić uwagę na pacynki, za pomocą których można tworzyć teatrzyki i odgrywać scenki doskonaląc umiejętność mówienia i ćwiczenia aparatu mowy. Bardzo dobrym pomysłem są też puzzle odpowiednio dobrane do wieku dziecka, które dodatkowo kształtują spostrzegawczość i łatwość łączenia fragmentów w całość. Dzieciom, które zaczynają ćwiczyć rączkę w prawidłowym trzymaniu przyborów do pisania pomogą różnokolorowe mazaki suchościeralne i specjalne tablice lub plansze, po których można dowolnie malować. Pięciolatki poradzą sobie z prostymi grami planszowymi, bardziej skomplikowanymi klockami oraz zestawami plastycznymi.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!