ciąża
Bez kategorii

29 tydzień ciąży – waga, ruchy dziecka, który miesiąc?

29 tydzień ciąży – wzrost i waga dziecka

Dziecko w 29 tygodniu ciąży mierzy ok. 39 cm i waży niemal 1200 g. Wielkość główki staje się bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała, z dnia na dzień dziecku przybywa również tkanki tłuszczowej. Mózg maleństwa rozwija się wyjątkowo intensywnie, nowe połączenia synaptyczne pozwalają na tworzenie nowych wzorców pamięciowych.

Jak w 29 tygodniu ciąży przebiega rozwój dziecka?

Szybsze stają się reakcje dziecka na bodźce zewnętrzne, dziecko wyraźnie słyszy głosy, ma dobrze rozwinięty zmysł węchu. To dzięki niemu po narodzinach rozpozna zarówno głos, jak i zapach mamy.

Jak zmienia się ciało mamy?

W 29 tygodniu zmiany w ciele mamy są już bardzo widoczne. Brzuch stale rośnie, powiększają się piersi, stopy i dłonie mogą być opuchnięte – to dlatego buty i pierścionki zaczynają nagle być za małe. Ze względu na ucisk powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne, nasilać mogą się takie objawy jak duszności czy zgaga po posiłkach. Ucisk na pęcherz powoduje konieczność częstszego oddawania moczu. Przyszła mama może odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, roztargnienie… Koniecznością stają się dłuższe chwile odpoczynku i relaksu.

Na co zwracać uwagę w 29 tygodniu ciąży?

W III trymestrze ciąży kobieta może odczuwać ból podbrzusza, spowodowany rozciąganiem się wiązadeł dna macicy. Jest to zjawisko nieprzyjemne, jednak normalne. Przyszła mama powinna unikać leżenia na plecach, wybierając raczej pozycje boczne. Jeśli jednak ból nasila się, występuje w okolicy podbrzusza, dolnej części pleców i promieniuje na pachwiny, a do tego towarzyszy mu biegunka bądź skurcze macicy, konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem! Mogą to być oznaki rozpoczynającego się przedwczesnego porodu.

Jakie badania warto wykonać w 29 tygodniu?

Podczas wizyty, ginekolog zapewne zleci wykonanie kontrolnego badania morfologii krwi, poziomu glukozy oraz badania ogólnego moczu. Jak zwykle skontrolowana zostanie masa ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi mamy. Zazwyczaj na początku III trymestru ciąży wykonywane jest ponowne badanie USG oraz pomiar tętna dziecka. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, lekarz może w 29 tygodniu zaproponować podanie immunoglobuliny.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!