ciaza
Ciąża

38 tydzień ciąży – waga dziecka, ruchy, bóle w 9 miesiącu

38 tydzień ciąży – wszystko co musisz wiedzieć

Będąc w 38 tygodniu ciąży, czyli 9 miesiącu kobieta przygotowuje się do porodu. Dziecko jest w pełni rozwinięte i może już funkcjonować samodzielnie poza organizmem matki. Waży około 3 kg (u drobniejszych kobiet 2,5 kg). Maluch, mając mniej miejsca nie jest już tak aktywny, jak wcześniej, co nie znaczy, że nie powinno obserwować się jego ruchów. W razie braku aktywności trzeba udać się na badanie KTG.

Problemy ze snem oraz poruszaniem się powodują, że matka w 38 tygodniu zaczyna odczuwać zmęczenie. Pojawiają się obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody oraz zwiększoną masą ciała. Piersi rosną, wypełniając się mlekiem.

Ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży dzidziuś mocno daje o sobie znać. Jest tak duży, że naciska na niektóre narządy wewnętrzne (pęcherz, płuca). Płytki oddech, częste wizyty w toalecie czy bóle brzucha, to zupełnie normalne przypadłości.

W 38 tygodniu obniża się brzuch. Dziecko zaczyna przygotowywać się do wyjścia. Zmniejsza się ilość wód płodowych. Może również nastąpić odejście czopu śluzowego. Gęstego śluzu zabezpieczającego dziecko przed infekcjami z zewnątrz. Jego odejście nie oznacza jednak rychłego porodu, który może nastąpić nawet kilka dni później.

38 tydzień – badania

W 38 tygodniu ciąży wykonuje się podstawowe badania krwi oraz moczu, a także badania związane z kontrolowaniem funkcji życiowych dziecka. USG i KTG.

W 38 tygodniu ciąży może nastąpić poród. Poprzedzają go skurcze Braxtona-Hicksa, które nazywa się skurczami przepowiadającymi. Są mniej dotkliwe oraz trwają krócej od skurczy właściwych. Dopiero pojawienie się tych drugich rozpoczyna poród.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!