buciki
Ciąża

2 tydzień ciąży – objawy, badania, zdrowie

Według wyliczeń jesteś w 2 tygodniu ciąży, ale faktyczne zapłodnienie nastąpi dopiero w tym tygodniu. Dzieje się tak, ponieważ pierwszy dzień ostatniej miesiączki liczy się jako początek ciąży. Po zapłodnieniu jaja rozpoczyna się jego podróż przez jajowód do macicy. Płeć Twojego nienarodzonego dziecka jest już określona w 2 tygodniu ciąży!

2 tydzień ciąży – dziecko

W tym tygodniu męski plemnik zapładnia jajo, które podczas owulacji wędruje. Minie trochę czasu zanim będzie można to dokładnie określić, ale płeć Twojego dziecka jest już ustalona, gdyż ta informacja jest to przechowywana w DNA połączonego jaja i nasienia.

W 2 tygodniu ciąży zapłodnione jajeczko rozpoczyna podróż do macicy z miejsca zapłodnienia – jajowodu. Po drodze zygota szybko rozmnaża się w bardzo małą kulkę komórek, zwaną blastocystą. Od 6 do 12 dni po zapłodnieniu blastocysta zagnieździ się w ścianie macicy.

Ty w 2 tygodniu ciąży

Chociaż dużo się dzieje w Twoim ciele, jeszcze niewiele z tego zauważasz, a w momencie zapłodnienia i podziału komórki nie czujesz zupełnie nic.

Wszczepieniu, które ma miejsce w trzecim tygodniu, może towarzyszyć niewielkie krwawienie. Łatwo pomylić to z normalnym okresem, więc może upłynąć trochę czasu, zanim odkryjesz, że jesteś w ciąży. Jeśli masz i rozpoznajesz krwawienie, często jest to pierwszy objaw ciąży.

Wskazówka w 2 tygodniu ciąży

Podczas ciąży ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na to, co jesz i pijesz. Twoje nienarodzone dziecko otrzymuje od Ciebie te same składniki, co ty. Palenie, alkohol i narkotyki są szkodliwe dla rozwoju Twojego dziecka, a nawet mogą doprowadzić do poronienia.

Jakie badania warto wykonać w 2 tygodniu ciąży?

Prawdopodobnie jeszcze nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że rzeczywiście jesteś w ciąży, a USG czy testy ciążowe nic nie wykażą. Pierwsze badania, na które skieruje Cię ginekolog, odbywają się między siódmym a ósmym miesiącem ciąży, w związku z czym trzeba po prostu poczekać i dbać o własne zdrowie, a co za tym idzie, również zdrowie maluszka.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!