zmiany w organizmie w ciąży
Ciąża

15 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan mamy

15 tydzień ciąży – co się dzieje z organizmem mamy i dziecka?

Ciąża to piękny okres dla kobiety, gdy może ona bacznie obserwować rozwój swojego przyszłego dziecka. Ciąża to również okres wielu wyrzeczeń dla kobiety takich jak mniejszy wysiłek fizyczny, przerwa w paleniu papierosów, piciu alkoholu oraz problemy jak nudności, bolesny biust, dodatkowe kilogramy, a także obrzęki i rozstępy. Mimo tak wielu wad, nic nie przykryje tego pięknego momentu, którym jest narodzenie dziecka. Ale co dzieje się z dzieckiem w okresie ciąży?

Jak przebiega rozwój dziecka i zmiana ciała kobiety w 15 tygodniu ciąży?

W 15 tygodniu ciąży zauważamy największe zmiany w ciele kobiety oraz samego płodu. Znikają takie dolegliwości jak mdłości i wymioty, a zwiększa się apetyt. Płód bardzo szybko rośnie i zaczyna wyczuwać jakie emocje towarzyszą jego mamie. Zaczyna się również rozwijać większość narządów wewnętrznych oraz jego ruchy zaczynają być coraz bardziej wyczuwalne, choć na bardziej wyraźne trzeba będzie czekać jeszcze kilka tygodni. Macica kobiety cały czas się powiększa, a razem z nią powiększa się również jej brzuch. Pojawiają się rozstępy na brzuchu oraz obrzęki.

W 15 tygodniu ciąży warto zwrócić uwagę na piersi, które będą się cały czas powiększać oraz będzie się na niej pojawiać rysunek naczyniowy. Kobiecie będzie również towarzyszył większy apetyt więc trzeba zwracać uwagę na to by jeść odpowiednio dużo ale nie przesadzać, ponieważ łatwo wtedy przybrać na wadzę, a po zakończeniu ciąży trudno będzie wrócić do danej wagi. Ostatnim naturalnym objawem jest zwiększenie ilości wydobywanej wydzieliny z pochwy więc należy bardziej dbać o higienę intymną.

W tym okresie warto wykonać kilka badań sprawdzających czy dziecko nie posiada żadnych wad wrodzonych takich jak zespół Downa, Edwardsa oraz  sprawdzenie czy nerki nie są uszkodzone. Są one nazywane testem potrójnym. Ważne są również badania takie jak morfologia krwi, badanie moczu, HBs, pomiar ciśnienia, sprawdzić wagę ciała oraz zrobić badania położnicze.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!