połóg
Bez kategorii

30 tydzień ciąży – waga dziecka, badania

30 tydzień ciąży to 7 miesiąc. Okres ciąży to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej przyszłej mamy. Aby przeżyć ten czas jak najlepiej, warto znać specyfikę każdego tygodnia i charakterystyczne zmiany, które w nim zachodzą. W poniższym tekście przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące 30 tygodnia ciąży, o których powinna wiedzieć każda kobieta.

30 tydzień ciąży – Jak rozwija się dziecko? Waga

Ten tydzień zacznie się bardzo intensywnym okresem wzrostu i rozwoju układu kostnego, co bezpośrednio wpływa na znacznie zmniejszoną ilość ruchów dziecka. Płód zaczyna gromadzić także tkankę tłuszczową, dlatego też ma coraz mniej przestrzeni do poruszania się. Kontynuowany jest także intensywny rozwój mózgu i jego fałdowanie, a narządy płciowe powinny być już dobrze wykształcone. Maluch powinien ważyć ok. 1 – 1,5 kilograma.

Zmiany w kobiecym organizmie w 30 tygodniu ciąży

Coraz większe rozmiary maluszka objawiają się częstszymi naciskami na pęcherz i trudnościami w znalezieniu wygodnej pozycji do spania. Nasilają się także problemy związane z układem trawiennych, do których możemy zaliczyć zaparcia, wzdęcia oraz zgagę. Kobieta zaczyna także odczuwać ból piersi, który jest spowodowany gromadzeniem się w nich pokarmu.

O czym warto pamiętać?

Aby jak najbardziej złagodzić problemy związane z układem pokarmowym, zaleca się spożywanie zdrowych i zbilansowanych posiłków. W tym czasie u przyszłych matek bardzo często pojawia się wzmożony apetyt, więc tym bardziej należy pilnować jadłospisu – jest to czas, w którym bardzo łatwo można bardzo dużo przytyć.

Niezbędne badania

Każda przyszła mama w 30 tygodniu ciąży powinna pamiętać o morfologii oraz badaniu ogólnym moczu. Jeżeli w domu znajduje się kot, to warto także wykonać toksoplazmozę. Jest to również dobry czas na badanie USG, podczas którego sprawdzane jest ułożenie maluszka oraz jego tętno.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!