ciąża
Ciąża

11 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan mamy

11 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 11 miesiącu ciąży płód może ważyć do 7 gramów, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi ok. 45 mm. Na koniec tygodnia będzie już to odpowiednio 8 gramów i około 50 mm. Ten tydzień oznacza również koniec etapu zarodkowego i rozpoczyna się okres płodowy. W tym czasie w bardzo dynamicznym tempie tworzą się neurony w mózgu (nawet 15 milionów/h). Do tego wytwarzają się tkanki odpowiedzialne za rozwój narządów zmysłów. Ponadto rozwijają się już wszystkie powstałe organy, a także dokonuje się pierwsze zwapnienie chrząstek do kości.

11 tydzień ciąży – organizm matki

To także czas sporych zmian dla przyszłej mamy. Stale powiększająca się macica zaczyna naciskać na pęcherz co sprawia, że częste wizyty w toalecie stają się koniecznością. Warto wtedy pić jeszcze więcej płynów (z ograniczeniem tych zawierających kofeinę czy teinę). Zmiana gospodarki hormonalnej może też spowodować częstsze poczucie ciepłoty, a na skórze mogą pojawiać się różne zmiany (większa suchość, nawilżenie, swędzenie, pękanie naskórka), więc należy o nią dobrze zadbać. 11 tydzień to także czas, w którym widoczna może stać się tzw. „linea negra”, czyli ciemniejsza kreska ciągnąca się pionowo po brzuchu. Niestety mogą wtedy pojawić się osłabienie apatytu, zawroty lub bóle głowy.

Badania w 11 tygodniu ciąży

11 tydzień jest również bardzo istotny, ponieważ w tym czasie powinno wykonać się pierwsze badanie USG. Jest to taki etap rozwoju płodu, gdzie lekarz będzie już mógł ocenić jego anatomię. To także czas na cytologię (jeśli wcześniej się jej nie wykonywało) – dzięki temu badaniu możliwe będzie wykrycie ew. nieprawidłowości w szyjce macicy.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!