ciąża
Ciąża

3 tydzień ciąży – objawy, usg, wygląd i wymiary płodu

3 tydzień ciąży to bardzo ważny czas w rozwoju płodu. Kobieta może nie zdawać sobie sprawy z zapłodnienia, które na tym etapie jest jeszcze trudne do wskazania. Jest to jednak bardzo ważny okres w rozwoju płodu, który może wpłynąć na przyszłe zdrowie dziecka. Co należy wiedzieć i jak dbać o siebie w 3 tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 3 tygodniu ciąży.

Okres, który dla matki jest już 3 tygodniem ciąży, dla dziecka jest dopiero 1 tygodniem jego faktycznego istnienia. To właśnie wtedy zarodek rozpoczyna swoją wędrówkę jajowodem, którym dociera i osiada w macicy, gdzie rozpoczyna się proces implantacji. Zanim do tego dojdzie następuje zaawansowany proces namnażania komórek, tzw. blastomerów. Tworzą wewnętrzną oraz zewnętrzną część płodu, która w późniejszym etapie ciąży zmieni się w łożysko. Następnie komórki te zostają od siebie oddalone z pomocą płynu, który między nie wnika podczas zanikania osłonki przejrzystej. Dopiero na tym etapie, zwanym blastocystą, zarodek jest zdolny do implantacji w macicy.

Zmiany w ciele matki w 3 tygodniu ciąży.

Wiele kobiet na tym etapie ciąży nie zdaje sobie jeszcze sprawy z zapłodnienia. Organizm matki dopiero zaczyna ulegać przemianom oraz wpływom hormonów. Sam zarodek jest jeszcze niedostrzegalny, wielkości około dwóch setnych milimetra, przez co jego zauważenie byłoby możliwe wyłącznie z użyciem mikroskopu. Badania USG mogą rzetelnie potwierdzić ciążę dopiero w czwartym lub piątym tygodniu. W tym samym czasie zanika też miesiączka u kobiety. W 3 tygodniu może wystąpić krwawienie związane z implantacją zarodka, co często może być mylone z okresem.

3 tydzień ciąży – na co zwracać uwagę?

Początek ciąży to okres, w którym oddziaływania zewnętrzne mogą mieć największy wpływ na rozwój komórek płodu w przyszłości. Szczególnie ważne w tym przypadku jest unikanie stosowania substancji chemicznych, które mogą być dla niego szkodliwe. Mowa tu o alkoholu, papierosach, narkotykach, a także lekach. Wiąże się to z koniecznością dokładnego czytania ulotek, na których zawarte są informacje co do wpływu składników chemicznych na ciążę.

Badania, które warto wykonać.

3 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie domowego testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że ich działanie opiera się na wskazaniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej. W związku z tym, jeśli w tym okresie zarodek nie uległ jeszcze implantacji, to wyniki testu mogą być błędne. Najlepiej poczekać z ich wykonaniem do 4 lub 5 tygodnia. Niektórzy dla pewności wykonują badania USG jednak z tym można poczekać.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!