3 tydzień ciąży to bardzo ważny czas w rozwoju płodu. Kobieta może nie zdawać sobie sprawy z zapłodnienia, które na tym etapie jest jeszcze trudne do wskazania. Jest to jednak bardzo ważny okres w rozwoju płodu, który może wpłynąć na przyszłe zdrowie dziecka. Co należy wiedzieć i jak dbać o siebie w 3 tygodniu ciąży?
Spis treści:
Rozwój dziecka w 3 tygodniu ciąży.
Okres, który dla matki jest już 3 tygodniem ciąży, dla dziecka jest dopiero 1 tygodniem jego faktycznego istnienia. To właśnie wtedy zarodek rozpoczyna swoją wędrówkę jajowodem, którym dociera i osiada w macicy, gdzie rozpoczyna się proces implantacji. Zanim do tego dojdzie następuje zaawansowany proces namnażania komórek, tzw. blastomerów. Tworzą wewnętrzną oraz zewnętrzną część płodu, która w późniejszym etapie ciąży zmieni się w łożysko. Następnie komórki te zostają od siebie oddalone z pomocą płynu, który między nie wnika podczas zanikania osłonki przejrzystej. Dopiero na tym etapie, zwanym blastocystą, zarodek jest zdolny do implantacji w macicy.
Zmiany w ciele matki w 3 tygodniu ciąży.
Wiele kobiet na tym etapie ciąży nie zdaje sobie jeszcze sprawy z zapłodnienia. Organizm matki dopiero zaczyna ulegać przemianom oraz wpływom hormonów. Sam zarodek jest jeszcze niedostrzegalny, wielkości około dwóch setnych milimetra, przez co jego zauważenie byłoby możliwe wyłącznie z użyciem mikroskopu. Badania USG mogą rzetelnie potwierdzić ciążę dopiero w czwartym lub piątym tygodniu. W tym samym czasie zanika też miesiączka u kobiety. W 3 tygodniu może wystąpić krwawienie związane z implantacją zarodka, co często może być mylone z okresem.
3 tydzień ciąży – na co zwracać uwagę?
Początek ciąży to okres, w którym oddziaływania zewnętrzne mogą mieć największy wpływ na rozwój komórek płodu w przyszłości. Szczególnie ważne w tym przypadku jest unikanie stosowania substancji chemicznych, które mogą być dla niego szkodliwe. Mowa tu o alkoholu, papierosach, narkotykach, a także lekach. Wiąże się to z koniecznością dokładnego czytania ulotek, na których zawarte są informacje co do wpływu składników chemicznych na ciążę.
Badania, które warto wykonać.
3 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie domowego testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że ich działanie opiera się na wskazaniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej. W związku z tym, jeśli w tym okresie zarodek nie uległ jeszcze implantacji, to wyniki testu mogą być błędne. Najlepiej poczekać z ich wykonaniem do 4 lub 5 tygodnia. Niektórzy dla pewności wykonują badania USG jednak z tym można poczekać.
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 41 tydzień ciąży
- 42 tydzień ciąży