ciaza
Ciąża

41 tydzień ciąży – poród lada chwila!

W podręcznikach naukowych odnaleźć można informacje, że tydzień ciąży ludzkiej trwa 40 tygodni. Choć niektórym wydaje się, że  41 tydzień ciąży stanowi zagrożenie, to nie powinnaś mieć jednak powodów do zmartwień. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Wprawdzie jest to najwyższy czas na rozwiązanie, jednak nie zawsze w tym momencie dziecko chce przyjść na świat. Bądź cierpliwa.

Jak przebiega w 41 tygodniu ciąży rozwój dziecka?

W tym okresie czasu, dziecko powinno być już gotowe do tego, by opuścić macicę.  Może być też tak, że maleństwo nie wyobraża sobie jeszcze życia poza brzuchem swojej mamy i musisz cierpliwie czekać na rozpoczęcie się akcji porodowej. W 41 tygodniu, waga dziecka waha się zazwyczaj od 2700 g do 3800 g, choć zdarzają się też dzieci, których masa ciała osiąga nawet 4500 g. Długość ciała maleństwa osiąga od około 45 do 57 cm.

Jak zmienia się ciało mamy?

Końcówka ciąży to zazwyczaj ciężki okres dla kobiety. Można więc zapomnieć o doskonałej formie fizycznej. Chociaż brzuch wygląda naprawdę zjawiskowo, to jednak dokuczliwy problem stanowią bóle kręgosłupa, nieustanne parcie na pęcherz, zawroty głowy i opuchnięte nogi. Wiele kobiet skarży się również na bezsenność. W tym czasie zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy (można zaobserwować także śluz zabarwiony krwią).

Na co zwracać uwagę w 41 tygodniu ciąży?

Ruchy maluszka w tym czasie są rzadziej spotykane niż w poprzednich tygodniach, ponieważ ze względu na zwiększenie się masy ciała dziecka, w macicy zmniejszyło się miejsce, w którym mogło wykonywać swobodne ruchy. Uważnie obserwuj swojego malucha i pamiętaj, że jeżeli dziecko przestaje być całkowicie aktywne lub jego ruchy są nadmierne – koniecznie zgłoś się do szpitala na badanie KTG.

Jakie badania warto wykonać?

W związku z tym, że okres 41 tygodnia ciąży wiąże się z tym, iż dziecko powinno przyjść już na świat, musisz zadbać o wypoczynek. Lekarz powinien zlecić Ci kontrolne badania USG i KTG. Ich regularne wykonywanie pozwala na ocenianie stanu zdrowotnego dziecka – czy nic mu nie grozi. W trakcie kontroli lekarskiej, przeprowadzane jest także badanie pracy serca oraz reakcji na skurcze. Jeżeli wszystko jest w porządku, nie ma powodu, żebyś spędzała ten czas w szpitalu. Czasami zdarza się jednak, że lekarz prowadzący ciąże, zdecyduje o skierowaniu kobiety do szpitala po upływie 7 dni od planowanego terminu porodu. Podstawą tej decyzji może być:

  • zmniejszona liczba ruchów dziecka,
  • zbyt duża intensywność ruchów dziecka,
  • zbyt mocno zagęszczony płyn owodniowy lub zmiana jego koloru na skutek zanieczyszczenia smółką,
  • III stopień dojrzałości łożyska.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!