ciaza
Ciąża

42 tydzień ciąży

42 tydzień to czas, kiedy jesteś już tydzień po planowanym porodzie. Należy się mocno przygotować do porodu, dlatego ten artykuł ma pomóc Ci z wątpliwościami!

Jak przebiega w 42 tygodniu ciąży rozwój dziecka?

Twoje dziecko będzie nieco większe niż te, które urodził się w 39, czy 40 tygodniu ciąży. Będzie ono mierzyć około 56 cm! Noworodek też przybierze bardzo na wadze – dzieci urodzone w 42 tygodniu ciąży ważą od 2600 do 3700 g. Będzie on bardzo aktywny. Może się urodzić z długimi paznokciami, a nawet włoskami. Jego skóra będzie się łuszczyć, a dłonie będą pomarszczone – dzieje się tak w skutek ubytku mazi płodowej.

Co jednak będzie działo się jeszcze, kiedy Twoje dziecko będzie w brzuchu? Jest ono coraz większe, co za tym idzie, ma o wiele mniej miejsca w macicy, a więc będzie wykonywać o wiele mniej ruchów, niż wcześniej. Pamiętaj jednak, że mimo tego aktywność dziecka należy monitorować dwa-trzy razy dziennie!

Jak w tym tygodniu zmienia się ciało mamy i na co należy zwracać wówczas uwagę?

42 tydzień ciąży to czas, kiedy termin porodu już minął. Możesz czuć się bardziej zmęczona i znużona, ale pamiętaj, to nic złego! Najlepiej przygotować sobie listę pytań i dolegliwości, które podasz lekarzowi. On pomoże Ci ustalić przyczynę opóźnionego porodu.

W tym tygodniu u mamy mogą nasilić się następujące dolegliwości: żylaki, obrzęki nóg, hemoroidy, częste parcie na pęcherz, drażliwość, problemy ze spaniem. Łatwiej jednak będzie Ci oddychać, ponieważ dziecko przygotowując się do porodu obniża się w macicy.

Jakie badania warto wykonać w 42 tygodniu ciąży?

Na samym początku pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ruchy swoje dziecka w brzuchu! Jest to niezwykle ważne, bo jeśli zauważysz jakieś zmiany w jego aktywności musisz niezwłocznie powiadomić o tym swojego lekarza.

Obowiązkowe badania w tym czasie to: badanie KTG oraz badanie ultrasonograficzne.

Zobacz też:

 

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!