test-pappa-warszawa
Ciąża

16 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan mamy

Ciąża to ważny okres w życiu kobiety. Gdy przebiega prawidłowo, można w pełni się nią cieszyć. 16 tydzień życia płodowego to już prawie półmetek. I właśnie tutaj zaczyna zachodzić wiele nietypowych zmian.

Rozwój dziecka

W 16 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 10 cm i waży do 100 g. Chyba najważniejszą kwestią na tym etapie jest to, że zaczyna ono słyszeć pierwsze dźwięki, takie jak bicie serca matki, czy krążąca w żyłach krew. Zaczyna poruszać oczami, chociaż nie może ich jeszcze otworzyć. Wszystkie kończyny są wykształcone, tak samo, jak mięśnie i stawy. Kości twardnieją dzięki związkom wapnia. To właśnie dzięki temu maluch staje się bardziej ruchliwy, zgina rączkami i nóżkami. A co dzieje się ze szczęśliwą mamą?

Jak zmienia się ciało matki?

W drugim trymestrze zmienia się masa jej ciała. To właśnie w tym momencie rozszerza się macica, dziecko rośnie i potrzebuje więcej miejsca. Kobieta zaczyna dostrzegać więc wyraźnie zaokrąglający się brzuszek. Warto zaopatrzyć się wtedy w bieliznę ciążową i większe biustonosze. Aby zapobiec rozstępom, można zacząć stosować specjalny krem. W 16 tygodniu wiele przyszłych mam narzeka na opuchnięte nogi. Nic dziwnego, to konsekwencja przybierania na wadze. Także piersi zmieniają swój wygląd, a brodawki stają się wrażliwsze.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Z racji tego, że dziecko zaczyna poruszać się w łonie, kobieta powinna jak najwięcej do niego przemawiać. Należy pamiętać, że matka jest pierwszą osobą, którą dziecko słyszy, będąc jeszcze w brzuchu. Ponoć po urodzeniu jest w stanie rozpoznać jej głos.

Jeśli będąc w 16 tygodniu ciąży kobieta nadal nie odczuwa ruchów dziecka, nie powinna się martwić. Czasem są one odczuwalne dopiero około 20 tygodnia. Dodatkowo panie będące w ciąży pierwszy raz nie umieją ich jeszcze odróżnić. Kopanie dziecka mylą często z gazami. Pośrednio przyczynia się do tego progesteron, który zaburza funkcjonowanie układu pokarmowego.

Kolejną ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać to wygodna pozycja podczas zasypiania. Najbezpieczniejszą opcją jest spanie na boku, ponieważ nie powoduje ucisku brzucha.

Całkiem naturalną sprawą w 4 miesiącu jest zwiększone libido. Wpływa na to zwiększony poziom hormonów. Wiele kobiet boi się uprawiania seksu w czasie ciąży. Nic bardziej mylnego! Podobnie jak w przypadku układania się do snu i tutaj należy zrezygnować z pozycji seksualnych uciskających brzuch.

W oczekiwaniu na dziecko nie można zapominać o badaniach lekarskich. 16. tydzień to szczególny termin. Lekarz jest w stanie określić, czy płód rozwija się prawidłowo. Bada wysokość dna miednicy i wydzielinę z pochwy. Poza tym powinien zmierzyć ciśnienie krwi oraz zlecić morfologię i badanie moczu.

16. tydzień to osobliwy etap ciąży. Można powiedzieć, że dopiero tutaj wszystko się zaczyna. Młoda mama zaczyna obserwować swoje zmieniające się ciało, a dziecko nabiera więcej ruchliwości.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!