test-pappa-warszawa
Bez kategorii

8 tydzień ciąży – wygląd dziecka, stan mamy

Ósmy tydzień ciąży to już prawie drugi miesiąc rozwijania się maluszka w brzuszku mamy. Jeżeli jeszcze przyszła mama nie podjęła takiej decyzji, to teraz jest ostateczny moment na wybranie swojego ginekologa, który poprowadzi ciążę do końca. Można również sugerować się szpitalem, w którym zamierza się rodzić. Podczas porodu znajomy lekarz może stanowić oparcie, które jest w tym wyjątkowym momencie bardzo potrzebne. Jednak mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, że tej osobie oddaje się zdrowie swoje i dziecka.

8 tydzień ciąży – stan kobiety

W ósmym tygodniu ciąży brzuszek nie jest jeszcze zauważalny. Pomimo to cały czas coś się dzieje. Zdecydowanie wyczuwalne staje się powiększanie macicy. Kobieta może również odczuwać zmiany w piersiach wynikające z rozwijania się gruczołów mlecznych. Mogą być nabrzmiałe i czasami nawet boleć. W takim momencie ulgę przyniesie masaż piersi. U niektórych ciężarnych na tym etapie może pojawić się także wzrost temperatury lub zmiany nastroju.

8 tydzień ciąży – waga dziecka

Płód z kolei w tym czasie jest malutki i waży mniej więcej 1 g. Pomimo tego posiada już wszystkie narządy. Są one jednak w początkowej fazie rozwoju. Rozpoczyna się także moment określenia płci dziecka. Dodatkowo u dziecka powstaje ucho zewnętrzne, dzięki czemu zaczyna reagować na ruchy mamy.

8 tydzień ciąży – badania

Należy również pamiętać o badaniach, które warto wykonać w ósmym tygodniu ciąży. Jeżeli jeszcze do tego nie doszło, należy wybrać się na pierwszą wizytę u ginekologa, gdzie zrobione zostanie usg. Wtedy też lekarz zleci wykonanie podstawowych badań.

Przyszła mama w tym okresie musi szczególnie pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Utrzymanie prawidłowej diety wpływa korzystanie na rozwój dziecka. Dokładnie tak samo jest z ruchem. Można znaleźć specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które nawet są zalecane. Spokojna aktywność fizyczna pomaga zarówno dziecku, jak i mamie, przygotowując się do porodu.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!