ciąża
Ciąża

13 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan mamy

13 tydzień ciąży oznacza początek drugiego trymestru – w opinii wielu kobiet najlepszego okresu całej ciąży.

13 tydzień ciąży – dziecko

W tym czasie płód może ważyć już około 20-29 gramów, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi przeciętnie 7,5 cm – tu pewnymi odchyleniami nie ma co się za bardzo przejmować, gdyż na tym etapie rozwoju płody zaczęły rozwijać się w swoim indywidualnym tempie. Niezależnie od tego coraz wyraźniej zaczyna rysować się twarz – oczy, nos i broda są coraz lepiej ukształtowane, zaś uszy, zaczynają się przesuwać na swoje docelowe miejsce. Na tym etapie rozwoju ciąży staje się już możliwe również rozpoznanie płci dziecka (co nie oznacza, że zawsze się to udaje). Ukształtowane wcześniej narządy zaczynają pracować pełną parą – serce pompuje dziennie około 30 litrów krwi, nerki normalnie pracują, a trzustka wytwarza insulinę.

Ciało mamy w 13 tygodniu ciąży

Dynamicznie zmienia się również ciało mamy. Szczęśliwie, w większości przypadków, niedogodności pierwszych tygodni ciąży powinny już ustąpić, lecz pojawiają się inne charakterystyczne objawy początku drugiego trymestru. W tym czasie może pojawiać się charakterystyczne i nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w pachwinach związane z rozciąganiem więzadeł. Powoduje to wiele niepokojów, ale nie należy tym się przejmować – to zupełnie normalne i naturalne. Przyszła mama będzie odczuwać również zmęczenie częściej niż wcześniej. Stąd należy zachować szczególną ostrożność. Niestety to również czas, w którym na ciele kobiety mogą pojawiać się pierwsze rozstępy, więc koniecznie należy zadbać o pielęgnację skóry. Kolejna nieprzyjemność jakiej może doświadczać ciężarna to zaparcia, dlatego zaleca się w tym czasie spożywanie większej ilości błonnika tak, aby minimalizować tę dolegliwość. Wreszcie to również etap, w którym wymiana garderoby na odzież stricte ciążową będzie mieć jak najbardziej sens.

Badania w 13 tygodniu ciąży

Co ważne, należy także pamiętać, że 13 tydzień to ostatnia chwila na USG genetyczne, które pozwoli wykryć większość ewentualnych poważnych wad płodu.

Zobacz też:

 

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!