31 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i czas, w którym powoli należy przygotowywać się do pojawienia się naszego dziecka na świecie. Warto pomyśleć o skompletowaniu wyprawki do szpitala, jak i również zacząć pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą porodu i późniejszej opieki nad noworodkiem. Z każdym dniem nasze ciało doświadcza niewyobrażalnych zmian, a dziecko może przybierać aż 200 gram tygodniowo!
Spis treści:
31 tydzień ciąży – dziecko
W 31 tygodniu ciąży dziecko rozpoczyna intensywne przybieranie na wadze. W tym momencie waży już ponad półtora kilograma, a tygodniowo przybiera kolejne 200 gram. Z każdym dniem staje się coraz większe, co oznacza, że jest mu również coraz ciaśniej. To sprawia, że na powierzchni brzucha zauważamy bardzo wyraźne wypukłości spowodowane silnymi kopnięciami. Niestety, mogą być one bardzo bolesne. Przybieranie na wadze sprawia również, że skóra dziecka staje się coraz bardziej napięta i gładka oraz nabiera różowego kolorytu.
Oprócz aktywności ruchowej rozwija się także jego układ nerwowy, jak i myślenie i uczucia. Dziecko przez sporą część dnia poznaje otaczający je świat przy pomocy wszystkich pięciu zmysłów.
Najsłabiej rozwinięte są płuca dziecka, które nie pozwalają mu na samodzielne oddychanie. Ich rozwój potrwa kolejne 3-4 tygodnie. Jeżeli pojawi się ryzyko przedwczesnego porodu, nie martw się. W takim wypadku dziecku podawane są odpowiednie leki sterydowe, które przyspieszają rozwój jego płuc i przygotowują je do przyjścia na świat.
31 tydzień ciąży to również czas, w którym dziecko posiada już swój określony porządek dnia. Jest on ściśle związany z Twoją aktywnością. Postaraj się go nauczyć, ponieważ zostanie on zachowany w pierwszych miesiącach jego życia.
Jest to również etap, w którym dziecko powoli zajmuje tzw. położenie główkowe, przygotowując się do porodu. Jeżeli Twój maluch nadal leży nogami w dół, nie przejmuj się, ponieważ ma jeszcze czas na zmianę pozycji. Jeśli jednak to się nie stanie, jest to wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
31 tydzień ciąży – mama
Rozwój masy ciała Twojego dziecka sprawia, że macica cały czas rośnie, co powoduje jej przemieszczanie i ucisk na narządy wewnętrzne.
Ból brzucha, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i inne bóle w 31 tygodniu ciąży
Konsekwencją tego może być nawracająca zgaga, wzdęcia, a także niestrawności i uczucie ciężkości w brzuchu. Może się okazać, że od tego czasu konieczne będzie przyjmowanie mniejszych, lecz częstszych posiłków, ponieważ rośnie zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze. Postaraj się, aby Twoje posiłki były lekkie i bardziej rozwalniające niż zatwardzające, gdyż zatwardzenie doprowadza do pojawiania się hemoroidów.
Ucisk w klatce piersiowej może również powodować ból przepony oraz żeber, co w dalszym ciągu utrudnia oddychanie. Twój oddech stanie się płytki, a nawet niewielki ruch może powodować powstawanie zadyszki oraz problemy ze złapaniem oddechu. Pamiętaj jednak, że jeżeli dolegliwości te pojawią się niespodziewanie i towarzyszyć im będzie kołatanie serca, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Trudności w poruszaniu się mogą powodować również nieustające obrzęki nóg i stóp. Z kolei ucisk na stawy i nerwy w dłoniach może być przyczyną pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka, którego objawy przypominają reumatoidalne zapalenie stawów. Częstsze stają się również bóle pleców, przez co utrudnione może być także stanie oraz siedzenie.
W 31 tygodniu ciąży nasileniu ulegają również wycieki pokarmu z piersi, co może prowadzić do brudzenia ubrań oraz pojawienia się uczucia dyskomfortu. Niezwykle pomocne mogą okazać się wkładki laktacyjne, które wchłaniają wycieki.
Skurcze w 31 tygodniu ciąży
Intensywność przybierają skurcze Braxtona-Hicksa, które z każdym dniem stają się coraz trudniejsze do odróżnienia akcji porodowej. Na tym etapie mogą być bardzo regularne oraz niezwykle bolesne. Aby odróżnić je od akcji porodowej, należy zmienić pozycję i odpocząć. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości udaj się na izbę przyjęć.
U niektórych kobiet na tym etapie dochodzi do pogorszenia jakości widzenia, a także do pojawienia się krótkowzroczności, które ustąpi bezpośrednio po rozwiązaniu. Przyczyną tego stanu są zmiany hormonalne, zwiększona objętość krwi, a także podatność na odwodnienie, dlatego pamiętaj o tym, aby pić możliwie jak najwięcej. Jeśli jednak pojawią się nagłe problemy z widzeniem objawiające się za pomocą mroczków, światła czy też podwójnego widzenia, niezwłocznie udaj się na izbę przyjęć, gdyż może być to objaw zespołu HELLP, który stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego malucha.
Na co zwracać uwagę w 31 tygodniu ciąży?
W 31 tygodniu ciąży należy bacznie obserwować swój organizm, a w przypadku niepokojących zmian niezwłocznie udać się na izbę lekarską, aby wykluczyć pojawienie się jakichkolwiek komplikacji.
Niezwykle istotna staje się również Twoja dieta. Przypatrz się swojemu menu i staraj się wybierać tylko to, co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka. Na tym etapie maluch pobiera od Ciebie coraz więcej niezbędnych dla niego składników odżywczych. Są to między innymi wapń dla kości, ale również żelazo, które jest przez niego magazynowane. Bardzo ważna jest również witamina C.
Jakie badania warto wykonać?
31 tydzień ciąży to czas, w którym należy wykonać następujące badania:
- USG, w celu oceny tętna płodu oraz jego ułożenia,
- pomiar ciśnienia,
- kontrola wagi,
- morfologia,
- badanie ogólne moczu,
- pH wydzieliny pochwowej,
- toksoplazmoza,
- badanie pod kątem wirusowych chorób wątroby,
- przeciwciała anty-RH.
Zobacz też:
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 41 tydzień ciąży
- 42 tydzień ciąży