test-pappa-warszawa
Ciąża

17 tydzień ciąży – waga dziecka, ułożenie, stan mamy

Okres oczekiwania na upragnione dziecko to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu człowieka. W 17. tygodniu ciąży, kobieta zbliża się do końcówki czwartego miesiąca, a wraz z tym czasem, ukazuje się wystający brzuszek, który z pewnością stanie się dużą atrakcją w jej otoczeniu.

Jak przebiega rozwój dziecka w 17. tygodniu ciąży? Waga i długość dziecka

Maleństwo zwinięte w kłębek mierzy około 13 cm, a waga jaką osiąga to średnio 140 g. Dziecko cały czas intensywnie rośnie i rozwija się. Jego ciało powoli zaczyna magazynować tkankę tłuszczową, która pozwala zapewnić mu ciepło. Utwardza się struktura kostna oraz wzmocnione zostają stawy.
Pod koniec czwartego miesiąca ciąży kształtują się narządy rozrodcze, więc ultrasonografista może podjąć się próby rozpoznania płci dziecka.
Serce jest kontrolowane przez mózg i bije regularnie. Jego uderzenia są mniej więcej dwa razy szybsze, niż u dorosłego człowieka. Jest to około 140 uderzeń na minutę.
Dziecko jest aktywne ruchowo, rozpycha się, macha rączkami i nóżkami – daje o sobie znać. W tym czasie wyczuwalne mogą być pierwsze ruchy. Mały człowiek potrafi również ssać i połykać.
W 17.tygodniu ciąży wykształcają się również indywidualne cechy dziecka: kształtują się rysy twarzy, pojawiają się włosy na łukach brwiowych oraz rzęsy, na dłoniach natomiast pojawiają się linie papilarne.
W tym okresie dziecko zaczyna słyszeć dźwięki – zacznij więc do niego mówić, opowiadaj różne historie lub śpiewaj mu piosenki. Choć wody płodowe tłumią częściowo odgłosy pochodzące z zewnątrz, to korzystne dla płodu okazuje się słuchanie muzyki o wysokiej jakości i szerokim zakresie częstotliwości. Warto więc stworzyć playlistę, na której znajdą się tacy wykonawcy, jak: Mozart, Bach, Vivaldi czy Beethoven.
W siedemnastym tygodniu ciąży, dziecko odczuwa emocje swojej mamy – razem z nią potrafi cieszyć się lub smucić. Kobieta powinna zwolnić tempo i uniknąć sytuacji stresowych.

17 tydzień ciąży – Jak zmienia się ciało kobiety?

W 17. tygodniu ciąży pojawiają się charakterystyczne krągłości. Brzuch staje się bardziej zarysowany, ponieważ macica powoli przestaje mieścić się w miednicy. Od momentu zapłodnienia, do tego okresu kobieta może przybrać na wadze od 2 do 4 kilogramów.

W tym okresie mogą pojawić się przebarwienia skórne. Zjawisko to spowodowane jest wzrostem poziomu melanotropowego. Charakterystyczna dla ciąży, zmiana gospodarki hormonalnej i rozmiarów ciała, doprowadza do naruszenia włókien kolagenowych a w konsekwencji powoduje rozstępy. Warto więc regularnie masować, nawilżać i natłuszczać swoje ciało. W pielęgnacji najlepiej sprawdzają się olejki naturalne.

Na co zwrócić szczególną uwagę w 17. tygodniu ciąży?

1. Ból kręgosłupa w ciąży

Przeciążenie pleców i zmiana postawy ciała kobiety ciężarnej często doprowadza do bólu kręgosłupa. Dolegliwości najbardziej dotkliwe są w II i III trymestrze. Skutecznym sposobem na ból kręgosłupa są ćwiczenia rozluźniające, ciepły prysznic, metody relaksacyjne, delikatny masaż pleców i zabiegi fizjoterapeutyczne.

 2. Duszności w ciąży

Duszności mogą dawać się we znaki za dnia, a także nocą. Kobiety w ciąży często skarżą się na to, że szybko się męczą, nie mogą złapać tchu lub łatwo wpadają w zadyszkę. Objawy te nie powinny niepokoić, ponieważ związane są ze zmianami hormonalnymi i powiększającą się macicą.

 3. Ochota na seks w ciąży

Ciąża to okres prawdziwej burzy hormonalnej, na którą organizm może reagować na wiele sposobów. Zwykle w II trymestrze libido u ciężarnej wzrasta i pojawia się ochota na seks.  Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo dziecka. Przekrwione narządy płciowe sprawiają, że doznania są jeszcze bardziej przyjemne.

Jakie badania warto wykonać?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Ciało przyszłej mamy ulega nieustannym zmianom, dlatego tak ważne jest systematyczne przeprowadzanie badań.
Oprócz ogólnej kontroli przeprowadzonej przez lekarza, kobieta ciężarna powinna udać się na:
– morfologię krwi,
– badanie moczu,
– pomiar masy ciała,
– pomiar ciśnienia tętniczego,
– badanie przeciwciał odpornościowych (anty-Rh),
– badanie położnicze oceniające wysokość dna macicy,
– ocenę pH wydzieliny pochwowej.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!