imiona dla chlopców

Zapraszamy do zapoznania się z bazą imion dla chłopców portalu Pierwsze-kroki.pl. Znajdziecie na niej imiona męskie na każdą literę alfabetu, tak aby możliwie ułatwić wybór przyszłym rodzicom. Zastanawiasz się, jak dać na imię swojemu synowi? Sprawdź nasze propozycje:

Imiona męskie alfabetycznie

Imiona posegregowane są alfabetycznie. Baza jest cały czas rozbudowywana, więc wkrótce imion będzie znacznie więcej. Co ważne, każdy z Was może współtworzyć tę bazę. Wystarczy się z nami skontaktować. Poniżej imiona chłopięce na każdą z liter alfabetu:

Imiona dla chłopca na a:

 • Aleksander, Andrzej, Antoni, Abrozy, Alan,Albert, Amadeusz, Abelard, Akop, Alojzy, Alfont, Adolf,

Imiona dla chłopca na b:

 • Bartłomiej, Bartosz (Bartek), Bogusław, Błażej, Benjamin, Bożydar, Brajan, Brunon, Bogdan, Bolesław, Boguchwał,

Imiona dla chłopca na c:

 • Czarek, Cezary, Czesław, Cyprian,

Imiona dla chłopca na d:

 • Daniel, Dawid, Dorian, Denis, Darek, Dariusz, Dionizy, Dobromił, Dominik, Darwin.

Imiona dla chłopca na e:

 • Edward, Eugeniusz, Eliusz, Edek, Ernest, Emanuel, Erwin, Eryk, Eustachy, Eligiusz, Eliasz, Edwin,

Imiona dla chłopca na f:

 • Florian, Franciszek, Friz, Ferdynand, Feliks, Felix, Fabian,

Imiona dla chłopca na g:

 • Gabriel, Gabyś, Grzegorz, Georg, Gwidon, Gustaw, Gracjan, Grostojan,

Imiona dla chłopca na h:

 • Hipolit, Henryk, Hieronim, Harry, Haman, Hugi, Hubert, Hektor

Imiona dla chłopca na i:

 • Igor, Indir, Ignacy, Ignac, Ireneusz (Ireś), Irek, Izydor, Iwan (Iwuś),

Imiona dla chłopca na j:

 • January, Jarosław, Janek, Jan, Jakub, Jacek, Jędrzej, Jerry, Justyn, Jurand, Juliusz, Julek, Joachim, Joaś, Jeremi, Julian,

Imiona dla chłopca na k:

 • Kacper, Karol, Krzesław, Krzysztof, Krzesimir, Kuba, Kwidyn, Kwidon, Kewin, Kamil, Kasjusz, Kasjan, Kleofas, Kasper, Kajetan,

Imiona dla chłopca na l:

 • Ludwik, Leon, Ludwin, Ludolf, Lutosław, Lech, Leszek, Lechosław, Leokadiusz, Leonard, Leonardo,

Imiona dla chłopca na ł:

 • Łukasz, Łazarz, Łukij, Łucjan, Łucjusz, Łękomir, Łękosław,

Imiona dla chłopca na m:

 • Marian, Michał, Mirosław, Mirek, Miro, Max, Maks, Maksymilian, Maxymilian, Marek, Makary, Maciej, Maciek, Mateusz, Mati, Maurycy, Mieczysław, Metody, Metodeusz, Mścisław,

Imiona dla chłopca na n:

 • Nikoś, Nikodem, Nikołaj, Natan, Nathan, Norbert, Norbi, Norbek,

Imiona dla chłopca na o:

 • Oleksander, Olek, Odyseusz, Odyn, Odyniec, Olivier, Oliwier, Olian, Odolen, Odoleusz, Oscar, Oskar,

Imiona dla chłopca na p:

 • Paskal, Pascal, Piotr, Paweł, Pankracy, Pankraciusz, Patryk, Patrick, Pantaleon, Pelagim, Pelagiusz, Petrycy, Pius, Pjus, Pelacyd, Placyd, Przemysław, Przebysław,

Imiona dla chłopca na r:

 • Rafał, Radosław, Rudolf, Racibór, Radomir, Racław, Radogost, Radomił, Radowan, Rafael, Rajnold, Remigiusz, Remik, Remisz, Roman, Romanow, Roch, Robert, Ronald, Rozmysł,

Imiona dla chłopca na s:

 • Szymon, Sylwester, Sławomir, Sławek, Sławoj, Sylweriusz, Szczepan, Stanisław, Seweryn, Sewer, Salwador, Samson, Samuel, Sebastian, Seraf, Serafin, Sergiusz, Serwacy, Sobiesław, Stanisz, Sieciesław, Siemek, Siemirad, Sierosław, Sędziwój,

Sprawdź również naszą bazę imion dla dziewczynek.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

Statystyki nie kłamią, rodzice w Polsce, wybierając imię dla chłopca, stawiają na tradycję. Antoni – to imię od kilku lat jest na pierwszym miejscu w rankingach najpopularniejszych imion dla chłopców. Dlaczego tak chętnie wybierają je rodzice? Tu z pewnością liczy się znaczenie. Antoni swoje korzenie ma w łacinie i znaczy: wybitny, wspaniały i doskonały. Aż chce się powiedzieć, że to idealne i wymarzone imię dla syna. Warto podkreślić, że najwięcej Antków jest na Mazowszu w Wielkopolsce i na Śląsku.

Na drugim miejscu w rankingu imion męskich znalazł się Jan. Pochodzi z hebrajskiego i oznacza: cieszący się łaską. Trzecie miejsce należy do Aleksandra. Imię to wywodzi się z języka greckiego. Jakie znaczenie się mu przypisuje? Aleksander to ten, który broni ludzi i odpiera wrogów.

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla chłopców znalazł się jeszcze Jakub, Franciszek, Szymon, Filip, Mikołaj i Stanisław.

Angielskie imiona chłopięce

Polskie imię może sprawić niemałe kłopoty w komunikacji międzynarodowej. Obcokrajowcowi trudno będzie zwrócić się do Szczepana, Krzysztofa czy Przemysława. Szeroko upowszechniony język angielski spowodował, że rodzice chętnie sięgają po imiona angielskie. Nie tylko język, ale też masowe wyjazdy Polaków do Wielkiej Brytanii sprawiły, że imiona te są coraz częściej spotykane na polskim gruncie. Mieszane pary szukają takich rozwiązań, które będą uniwersalne. Jest wiele imion podobnie brzmiących zarówno w języku polskim i angielskim, mogą się różnić jedynie pisownią. Należą do nich: Daniel, Conrad, Bruno, Victor, Leon, Robert czy David. Warto podkreślić, że Brytyjczycy najczęściej sięgają po takie imiona jak: Olivier, George, Arthur, Harry.

Nietypowe imiona dla syna

Coraz częściej spotykane są nietypowe imiona chłopców. Wśród nich Gajusz. To jedno z najstarszych imion rzymskich, w Polsce nadawane chłopcom już w średniowieczu. Na drugim miejscu rzadkich i nietypowych imion jest Racibor, na trzecim Romeo. Wybierając nieszablonowe, oryginalne imię dla swojego syna, warto pamiętać, że polskie prawo zabrania rejestrowania takich, które mogą ośmieszyć czy upokorzyć dziecko.

Zagraniczne imiona dla chłopaka

Z jednej strony, statystyki mówią, że polscy rodzice najczęściej stawiają na tradycję. Z drugiej strony, nie bez znaczenia pozostaje też moda i wpływy literatury, seriali czy popularnych gier komputerowych. Po zagraniczne imiona dla chłopca sięgają najczęściej osoby, które często podróżują, celebryci czy rodzice o mieszanych korzeniach. Za oceanem rekordy popularności bije Liam, Noah, Jackson. Francuzi stawiają na tradycję, wśród najpopularniejszych imion są: Gabriel, Raphael i Arthur. Nasi zachodni sąsiedzi faworyzują natomiast Bena, Matteo i Leona.

Nowoczesne imiona dla chłopca

Ren, Roko, Iwo, Bruno czy Leo, a może Oliwier, Natan albo Alan? Współcześni rodzice często podkreślają wyjątkowość swoich dzieci czy ich indywidualizm. Imię może wyróżniać dziecko z tłumu, należy jednak dokładne przemyśleć decyzję, aby młody człowiek nie czuł się zawstydzony i skrępowany swoim imieniem. Warto pamiętać też, aby nowoczesne imię pasowało do nazwiska.

Staropolskie imiona chłopięce

Staropolskie imiona należą do najpiękniejszych, ale też najrzadszych. W ostatnich czasach jednak wracają do łask. Coraz częściej nadawane są takie imiona jak Mieszko, Dobromir, Bogumił, Wojciech czy Jaromir. U naszych przodków imię miało olbrzymie znaczenie i podkreślało pozytywne cechy młodego człowieka. Wybierano je dopiero po ukończeniu 7 roku życia podczas obrzędu zwanego postrzyżynami.

Oryginalne imiona

Rodzice, którzy chcą, aby imię ich syna wyróżniało go i było oryginalne, mają bardzo duży wybór. Merkury, Wolfgang, Laurenty, Wyszemir, Tristan, Norman, Orion – to imiona, które przyciągną uwagę innych, ale mogą też wzbudzić krytykę i ciągłe pytania dotyczące imienia.

Decyzja dotycząca wyboru imienia dla swojego dziecka nie należy do najłatwiejszych. Warto podkreślić, że można ją zmienić. Przewiduje to polskie prawo.