imiona dla chlopców

Zapraszamy do zapoznania się z bazą imion dla chłopców portalu Pierwsze-kroki.pl. Znajdziecie na niej imiona męskie na każdą literę alfabetu, tak aby możliwie ułatwić wybór przyszłym rodzicom. Zastanawiasz się, jak dać na imię swojemu synowi? Poniżej przedstawiamy męskie imiona posortowane alfabetycznie od A do Z. Sprawdź nasze propozycje:

Imiona męskie alfabetycznie

Imiona męskie posegregowane są alfabetycznie. Baza jest cały czas rozbudowywana, więc wkrótce imion będzie znacznie więcej. Co ważne, każdy z Was może współtworzyć tę bazę. Wystarczy się z nami skontaktować. Poniżej imiona chłopięce na każdą z liter alfabetu:

Imiona dla chłopca na a:

 • Aleksander, Andrzej, Antoni, Abrozy, Alan,Albert, Amadeusz, Abelard, Akop, Alojzy, Alfont, Adolf,

Imiona dla chłopca na b:

 • Bartłomiej, Bartosz (Bartek), Bogusław, Błażej, Benjamin, Bożydar, Brajan, Brunon, Bogdan, Bolesław, Boguchwał,

Imiona dla chłopca na c:

 • Czarek, Cezary, Czesław, Cyprian,

Imiona dla chłopca na d:

 • Daniel, Dawid, Dorian, Denis, Darek, Dariusz, Dionizy, Dobromił, Dominik, Darwin.

Imiona dla chłopca na e:

 • Edward, Eugeniusz, Eliusz, Edek, Ernest, Emanuel, Erwin, Eryk, Eustachy, Eligiusz, Eliasz, Edwin,

Imiona dla chłopca na f:

 • Florian, Franciszek, Friz, Ferdynand, Feliks, Felix, Fabian,

Imiona dla chłopca na g:

 • Gabriel, Gabyś, Grzegorz, Georg, Gwidon, Gustaw, Gracjan, Grostojan,

Imiona dla chłopca na h:

 • Hipolit, Henryk, Hieronim, Harry, Haman, Hugi, Hubert, Hektor

Imiona dla chłopca na i:

 • Igor, Indir, Ignacy, Ignac, Ireneusz (Ireś), Irek, Izydor, Iwan (Iwuś),

Imiona dla chłopca na j:

 • January, Jarosław, Janek, Jan, Jakub, Jacek, Jędrzej, Jerry, Justyn, Jurand, Juliusz, Julek, Joachim, Joaś, Jeremi, Julian,

Imiona dla chłopca na k:

 • Kacper, Karol, Krzesław, Krzysztof, Krzesimir, Kuba, Kwidyn, Kwidon, Kewin, Kamil, Kasjusz, Kasjan, Kleofas, Kasper, Kajetan,

Imiona dla chłopca na l:

 • Ludwik, Leon, Ludwin, Ludolf, Lutosław, Lech, Leszek, Lechosław, Leokadiusz, Leonard, Leonardo,

Imiona dla chłopca na ł:

 • Łukasz, Łazarz, Łukij, Łucjan, Łucjusz, Łękomir, Łękosław,

Imiona dla chłopca na m:

 • Marian, Michał, Mirosław, Mirek, Miro, Max, Maks, Maksymilian, Maxymilian, Marek, Makary, Maciej, Maciek, Mateusz, Mati, Maurycy, Mieczysław, Metody, Metodeusz, Mścisław,

Imiona dla chłopca na n:

 • Nikoś, Nikodem, Nikołaj, Natan, Nathan, Norbert, Norbi, Norbek,

Imiona dla chłopca na o:

 • Oleksander, Olek, Odyseusz, Odyn, Odyniec, Olivier, Oliwier, Olian, Odolen, Odoleusz, Oscar, Oskar,

Imiona dla chłopca na p:

 • Paskal, Pascal, Piotr, Paweł, Pankracy, Pankraciusz, Patryk, Patrick, Pantaleon, Pelagim, Pelagiusz, Petrycy, Pius, Pjus, Pelacyd, Placyd, Przemysław, Przebysław,

Imiona dla chłopca na r:

 • Rafał, Radosław, Rudolf, Racibór, Radomir, Racław, Radogost, Radomił, Radowan, Rafael, Rajnold, Remigiusz, Remik, Remisz, Roman, Romanow, Roch, Robert, Ronald, Rozmysł,

Imiona dla chłopca na s:

 • Szymon, Sylwester, Sławomir, Sławek, Sławoj, Sylweriusz, Szczepan, Stanisław, Seweryn, Sewer, Salwador, Samson, Samuel, Sebastian, Seraf, Serafin, Sergiusz, Serwacy, Sobiesław, Stanisz, Sieciesław, Siemek, Siemirad, Sierosław, Sędziwój,

Imiona dla chłopca na t:

 • Tadeusz, Teofil, Tobiasz, Teodor, Tytus, Tyberiusz, Tymon,

Imiona dla chłopca na w:

 • Włodzimierz, Waldemar, Wojciech, Wawrzyniec, Walenty, Witold, Władysław, Wincenty,

Imiona dla chłopca na z:

 • Zbigniew, Zdzisław, Zygmunt, Zenon, Zbysław, Ziemowit

Sprawdź również naszą bazę imion dla dziewczynek.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

Statystyki nie kłamią, rodzice w Polsce, wybierając imię dla chłopca, stawiają na tradycję. Antoni – to imię od kilku lat jest na pierwszym miejscu w rankingach najpopularniejszych imion dla chłopców. Dlaczego tak chętnie wybierają je rodzice? Tu z pewnością liczy się znaczenie. Antoni swoje korzenie ma w łacinie i znaczy: wybitny, wspaniały i doskonały. Aż chce się powiedzieć, że to idealne i wymarzone imię dla syna. Warto podkreślić, że najwięcej Antków jest na Mazowszu w Wielkopolsce i na Śląsku.

Na drugim miejscu w rankingu imion męskich znalazł się Jan. Pochodzi z hebrajskiego i oznacza: cieszący się łaską. Trzecie miejsce należy do Aleksandra. Imię to wywodzi się z języka greckiego. Jakie znaczenie się mu przypisuje? Aleksander to ten, który broni ludzi i odpiera wrogów.

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla chłopców znalazł się jeszcze Jakub, Franciszek, Szymon, Filip, Mikołaj i Stanisław.

Angielskie imiona chłopięce

Polskie imię może sprawić niemałe kłopoty w komunikacji międzynarodowej. Obcokrajowcowi trudno będzie zwrócić się do Szczepana, Krzysztofa czy Przemysława. Szeroko upowszechniony język angielski spowodował, że rodzice chętnie sięgają po imiona angielskie. Nie tylko język, ale też masowe wyjazdy Polaków do Wielkiej Brytanii sprawiły, że imiona te są coraz częściej spotykane na polskim gruncie. Mieszane pary szukają takich rozwiązań, które będą uniwersalne. Jest wiele imion podobnie brzmiących zarówno w języku polskim i angielskim, mogą się różnić jedynie pisownią. Należą do nich: Daniel, Conrad, Bruno, Victor, Leon, Robert czy David. Warto podkreślić, że Brytyjczycy najczęściej sięgają po takie imiona jak: Olivier, George, Arthur, Harry.

Nietypowe imiona dla chłopców

Coraz częściej spotykane są nietypowe imiona chłopców. Wśród nich Gajusz. To jedno z najstarszych imion rzymskich, w Polsce nadawane chłopcom już w średniowieczu. Na drugim miejscu rzadkich i nietypowych imion jest Racibor, na trzecim Romeo. Wybierając nieszablonowe, oryginalne imię dla swojego syna, warto pamiętać, że polskie prawo zabrania rejestrowania takich, które mogą ośmieszyć czy upokorzyć dziecko.

Zagraniczne imiona dla chłopaka

Imiona dla chłopców zagraniczne często są wybierane przez rodziców z różnych powodów. Wielu z nas myśli przecież o wyjeździe do innego kraju więc z tego punktu widzenia jest to zrozumiała decyzja. Z jednej strony, statystyki mówią, że polscy rodzice najczęściej stawiają na tradycję. Z drugiej strony, nie bez znaczenia pozostaje też moda i wpływy literatury, seriali czy popularnych gier komputerowych. Po zagraniczne imiona dla chłopca sięgają najczęściej osoby, które często podróżują, celebryci czy rodzice o mieszanych korzeniach. Za oceanem rekordy popularności bije Liam, Noah, Jackson. Francuzi stawiają na tradycję, wśród najpopularniejszych imion są: Gabriel, Raphael i Arthur. Nasi zachodni sąsiedzi faworyzują natomiast Bena, Matteo i Leona.

Nowoczesne imiona dla chłopca

Ren, Roko, Iwo, Bruno czy Leo, a może Oliwier, Natan albo Alan? Współcześni rodzice często podkreślają wyjątkowość swoich dzieci czy ich indywidualizm. Imię może wyróżniać dziecko z tłumu, należy jednak dokładne przemyśleć decyzję, aby młody człowiek nie czuł się zawstydzony i skrępowany swoim imieniem. Warto pamiętać też, aby nowoczesne imię pasowało do nazwiska.

Staropolskie imiona chłopięce

Staropolskie imiona należą do najpiękniejszych, ale też najrzadszych. W ostatnich czasach jednak wracają do łask. Coraz częściej nadawane są takie imiona jak Mieszko, Dobromir, Bogumił, Wojciech czy Jaromir. U naszych przodków imię miało olbrzymie znaczenie i podkreślało pozytywne cechy młodego człowieka. Wybierano je dopiero po ukończeniu 7 roku życia podczas obrzędu zwanego postrzyżynami.

Oryginalne imiona

Rodzice, którzy chcą, aby imię ich syna wyróżniało go i było oryginalne, mają bardzo duży wybór. Merkury, Wolfgang, Laurenty, Wyszemir, Tristan, Norman, Orion – to imiona, które przyciągną uwagę innych, ale mogą też wzbudzić krytykę i ciągłe pytania dotyczące imienia.

Jakie ładne imię dla chłopca?

Wybierając imię dla naszego synka pamiętajmy, że powinno ono przede wszystkim do niego pasować oraz do otoczenia, w którym dziecko będzie przebywać jak również funkcjonować w życiu dorosłym. Nie chcemy przecież, aby nasze dziecko miało problemy w szkole z powodu zbyt kontrowersyjnego imienia, o co nietrudno w czasach, gdy rodzice nierzadko mają przerost ambicji. Dobrze, aby imię chłopca pasowało do imion, jakie mają inni rówieśnicy, ale nie jest to regułą. Imiona zagraniczne, angielskie, francuskie czy też szwedzkie są piękne i bardzo pasują wielu chłopcom.

Jakie imiona dla chłopca są zakazane?

Czy słyszeliście kiedykolwiek o tym, że swojego synka możecie nazwać jak tylko przyjdzie Wam do głowy? Otóż jest to nieprawda. Są w Polsce imiona, których nie można nadawać dzieciom, a raczej nie powinno się. Jest nawet specjalne do tego celu stworzona lista przez Radę Języka Polskiego, która zawiera niemal 70 imion, których nie zaleca się nadawać dzieciom. Duża część z nich to zakazane imiona dla chłopców. Nie są to imiona zakazane prawnie, ale niezalecane przez tę Radę.

Ile imion może mieć chłopiec?

Zgodnie z polskim prawem chłopcu, podobnie jak dziewczynce można nadać w urzędzie dwa imiona, pierwsze i drugie. W ostatnich latach coraz rzadziej korzysta się z opcji nadawania dzieciom drugiego imienia więc najczęściej dzieci mają po prostu jedno imię.

Czy można nadać chłopcu 3 imiona?

Niekiedy nie możemy zdecydować się na jedno imię i wówczas wybieramy dla dziecka dwa. Co jeśli jednak chcielibyśmy, aby dziecko miało aż trzy imiona? Czy to jest w ogóle możliwe i legalne? Otóż nie. Polskie prawo przewiduje możliwość nadawania maksymalnie dwóch imion dla dziecka. Jest jednak pewne wyjście. Jeśli nasz syn chciałby mieć 3 imiona to kolejne może przyjąć podczas bierzmowania. Dotyczy to jednak wyłącznie katolików, którzy przyjmują ten sakrament i – co oczywiste – mają już dwa imiona, a nie jedno. W ten sposób można mieć 3 imiona w Polsce.

Czy w Polsce można nazwać chłopca Jezus, Adolf lub Lucyfer?

Odpowiedź brzmi tak! Choć nie ma zapewne zbyt wielu rodziców, którzy chcieliby swoich synów nazwać takimi imionami, to nie jest to niedozwolone. Co więcej w przeszłości imię Adolf było bardzo popularne. Imię Jezus w Polsce wielu kojarzy się z Jezusem Chrystusem więc chłopiec o takim imieniu kojarzyłby się wielu z tą właśnie postacią.

Kto nadaje imię chłopcu?

Decyzję na temat imienia dla synka podejmują rodzice. Idealnie byłoby, gdyby tę decyzję podejmowali wspólnie. Następnie ojciec dziecka powinien udać się do urzędu zlokalizowanego w pobliżu miejsca urodzenia po odbiór aktu urodzenia, na którym pojawia się również imię chłopca.

Kiedy nadaje się imię chłopcu?

Rodzice mają sporo czasu na podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru imienia dla syna. W Polsce imię dla dziecka należy zgłosić w urzędzie maksymalnie 21 dni po jego urodzeniu. Zwyczajowo robi to mężczyzna, ojciec dziecka w pierwszych dniach po narodzinach, kiedy kobieta przebywa jeszcze z dzieckiem w szpitalu.

Gdzie nadaje się imiona w Polsce?

Imię dla syna nadaje się w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC). Według przepisów powinniśmy zgłosić się do urzędu najbliższego dla miejsca urodzenia dziecka, czyli szpitala, w którym nastąpił poród.

Co się stanie, jeśli nie wybierzemy imienia?

Jeśli przekroczymy ustawowy termin 21 dni od urodzenia dziecka i wciąż nie nadamy naszemu synkowi imienia wówczas następuje procedura, podczas której urzędnik z USC (Urzędu Stanu Cywilnego) samemu dobiera imię dla chłopca.

Czy można zmienić imię chłopca?

W Polsce możliwa jest zmiana imienia dla dziecka. Jeśli rodzice podejmą decyzję, że jednak imię dla syna, jakie wybrali początkowo nie jest odpowiednie w ciągu 6 miesięcy mają prawo złożyć odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego i bez problemu zmienić imię chłopca. Jeśli zdanie co do imienia dla syna zmienili po upływie pół roku od urodzenia dziecka, wówczas zmiana imienia musi nastąpić na drodze sądowej. Również jest to możliwe, ale nieco bardziej czasochłonne.

Ile kosztuje zmiana imienia dla chłopca?

Zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki, zmiana imienia w USC kosztuje tyle samo i jest to 37 zł.

Ile imion może mieć chłopiec w Niemczech?

W Niemczech, podobnie jak w Polsce można mieć dwa imiona nadane administracyjnie.

Ile imion może mieć chłopiec w USA?

Nieco inaczej wygląda sprawa z wieloma imionami w Stanach Zjednoczonych. Tam w zależności od stanu prawo działa nieco inaczej. Zwykle można mieć najwyżej 2 imiona, jednak w niektórych sytuacjach urzędnicy wyrażają zgodę na więcej imion.

Czy dwóch synów może mieć tak samo na imię?

Dosyć kontrowersyjną wydaje się sytuacja, w której w jednej rodzinie jest dwóch chłopców i rodzice chcą im nadać takie same imiona. Czy taka sytuacja jest jednak w ogóle możliwa? Otóż tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, z punktu widzenia prawa, aby dwóch braci miało tak samo na imię.

Decyzja dotycząca wyboru imienia dla swojego dziecka nie należy do najłatwiejszych. Warto podkreślić, że można ją zmienić. Przewiduje to polskie prawo.