ciaza
Ciąża

25 tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga, badania USG

25 tydzień ciąży to dobry moment na to, aby przyszła mama rozpoczęła aktywność fizyczną, jeżeli wcześniej tego nie robiła. Przy czym należy uważać i ewentualne ćwiczenia warto przedyskutować z lekarzem prowadzącym, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.

25 tydzień ciąży – który to miesiąc?

25 tydzień ciąży to już końcówka drugiego trymestru, 6 miesiąc ciąży. Mama w samym drugim trymestrze może przytyć od 5 do 8 kg. Wszystko jednak dokładnie zależne jest od organizmu kobiety, bowiem u jednych ta waga jest większa, a u innych mniejsza. Macica w znacznym stopniu już się poszerzyła, robiąc miejsce dla rozwijającego się maluszka. Kobieta może zauważyć u siebie już wypchnięty pępek.

Stan dziecka, waga, wzrost w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży u malucha zaczynają rozwijać się pęcherzyki płucne. W buzi dziecka, a dokładnie w dziąsłach zaczynają powstawać już pierwsze zalążki zębów. Do tego do tej pory zamknięte nozdrza dziecka zaczynają się otwierać. W tym też okresie kobieta może poczuć, że jej maluszek staje się bardziej „kontaktowy”. To właśnie okres, kiedy do dziecka w brzuchu zaczyna docierać coraz więcej sygnałów. Mama może się przekonać, że dziecko zaczyna reagować na jej głos. Do tego dziecko macha już swoimi nóżkami i rączkami, co coraz bardziej będzie wyczuwalne przez mamę, a może nawet przez tatę.

Badania USG i nie tylko w 25 tygodniu

Młoda mama nie powinna zapomnieć o tym, aby stale znajdować się pod opieką ginekologa, który powinien wykonać takie badania, jak USG, badanie moczu, badanie stężenia glukozy. 25 tydzień ciąży to także dobry okres na to, aby wykonać cytologię i badanie na toksoplazmozę, jeśli wynik w 1 trymestrze był ujemny.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!