dziecko z mamą
Ciąża

Owulacja, czyli jak wyliczyć dni płodne?

Starając się o powiększenie rodziny, kobiety aby mieć większą szansę zajścia w ciążę, powinny współżyć z partnerem w tzw. dni płodne cyklu. Co to właściwie są dni płodne i jak je wyliczyć? Do tego potrzebna jest znajomość cyklu menstruacyjnego u kobiety.

Jak wygląda cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny to najogólniej mówiąc zmiany w ciele kobiety spowodowane zmieniającym się poziomem hormonów – głównie estrogenu i progesteronu. Cykl menstruacyjny najprościej wyjaśnić dzieląc go na trzy podstawowe etapy:

  1. Faza niepłodności względnej – czas przed owulacją. W tej fazie komórka jajowa dojrzewa i jest uwolniona do jajowodu. Jej długość jest względna, zależna od długości cyklu u kobiety. W tej fazie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W pochwie występuje mało śluzu, ze względu na małą ilość estrogenu.
  2. Faza płodności – czas jej trwania jest umowny, określa się go na 10-18 dzień cyklu. Pomimo, że komórka jajowa żyje tylko kilkanaście godzin, a następnie obumiera, to śluz produkowany przez organizm kobiety pozwala plemnikom na przetrwanie w drogach rodnych 5-7 dni. Śluz ten jest obfity i gęsty, konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Ilość śluzu zależna jest od ilości estrogenu produkowanego przez kobiecy organizm – im więcej hormonu, tym więcej śluzu, a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo przeżycia plemników i zajścia w ciążę.
  3. Faza bezpłodności bezwzględnej – jest to czas pomiędzy obumarciem komórki jajowej a pierwszym dniem krwawienia, które umownie jest przyjmowane jako pierwszy dzień nowego cyklu. Trwa zwykle około 14 dni. Ilość śluzu w tym czasie jest niewielka i może on przybierać odcień kremowy.

Należy pamiętać, że fazy te są umowne i przeznaczone do wyliczania dni płodnych u kobiet mających cykle regularne trwające 27-29 dni. Choroba lub nadmierny stres mogą się przyczynić do zmian w cyklu.

Sposoby wyznaczania dni płodnych

  1. Metoda termiczna – polega na codziennym pomiarze temperatury. Temperatura ciała po owulacji jest podwyższona przez około 3 dni.
  2. Metoda objawowo-termiczna – oprócz codziennego pomiaru temperatury należy prowadzić obserwację śluzu i innych objawów, tj. bólów podbrzusza, które świadczą o początku owulacji.
  3. Metoda Bilingsów – polega na obserwacji śluzu. Jest śluz jest obfity, ciągnący się, wówczas są dni płodne. Znikoma ilość śluzu świadczy o dniach niepłodnych.
  4. Aplikacje na telefon przeznaczone do wyliczania dni płodnych 

Metoda wyznaczania dni płodnych i niepłodnych tymi metodami nazywana jest kalendarzykiem małżeńskim. Może ona pomóc parom starającym się o powiększenie rodziny.

Jeśli zaś chcesz sprawdzić czy udało Ci się zajść w ciążę przeczytaj nasz artykuł o tym kiedy najlepiej wykonywać test ciążowy.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!