latanie samolotem w ciąży
Ciąża

W ciąży samolotem – czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

Kiedy jesteśmy w ciąży często zastanawiamy się nad szeregiem kwestii, takich jak np. czy możemy pić kawę lub napoje gazowane albo (o zgrozo!) czy możemy palić papierosy w ciąży. A jak jest z lataniem samolotem w ciąży? Czy jest to dozwolone i przede wszystkim bezpieczne dla dziecka? Czy linie lotnicze lub lotniska wyrażają zgodę na wpuszczanie na pokład samolotu kobiety w ciąży? Czy stopień zaawansowania ciąży ma wpływ na możliwość wpuszczenia lub nie na pokład samolotu?

Ciąża a latanie samolotem

Każdy z nas lubi podróżować i często chcemy to robić nawet będąc w ciąży. Wszak nie jest to żadna choroba, a tylko naturalny stan kobiety. Generalnie przyjmuje się zasadę, że po 36 tygodniu ciąży kobiety nie mogą latać samolotem i nie są wpuszczane na pokład samolotu. Należy pamiętać, że poród już wtedy może zacząć się w każdej chwili, a więc nawet podczas lotu! To byłoby bardzo problematyczne zarówno dla matki jak i obsługi lotu.

Wynika to z faktu, że przeciążenia w samolocie i promienie rentgenowskie mogą być szkodliwe dla dziecka – niekiedy lekarze proponują rezygnację z latania samolotem przez cały okres ciąży, a w szczególności 14 a 27 tygodniem ciąży.

 

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!