karmienie piersia
Laktacja

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Dla wielu mam temat odstawienia dziecka od piersi jest tematem trudnym, poruszanym niechętnie. Kwestia odstawienia jest bardzo indywidualna dla każdej mamy, a decyzję o przerwaniu karmienia musi podjąć samodzielnie i w zgodzie ze swoim sumieniem. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a nie zawsze mamy pewność, czy dany moment jest odpowiedni, czy to może nie za wcześnie. Jak się psychicznie przygotować do podjęcia takiego kroku? Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Jakie są sposoby, na skończenie z karmieniem? Kiedy powinno to nastąpić? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Karmienie piersią jest niewątpliwie bardzo wygodne dla mamy i zdrowe dla dziecka, jedna czasem zachodzi konieczność przerwania laktacji. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy rodzicielka musi wyjechać albo po prostu wrócić do pracy na etacie. Czasami występują również wskazania zdrowotne.

Jak długo karmić dziecko piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia, jak również wiele innych instytucji zajmujących się zdrowiem zalecają karmienie niemowląt samą piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia. Następnie zalecają dalsze podawanie mleka matki oraz wprowadzanie innych pokarmów, nazywamy je pokarmami uzupełniającymi. Taki sposób żywienia powinniśmy stosować co najmniej do ukończenia drugiego roku maluszka. Mleko matki pełni również funkcję środka uspokajającego, kojącego zmęczone dziecko. Ma również właściwości chroniące odporność delikatnego bobasa, karmienie również wywołuje głęboką, emocjonalną relację pomiędzy matką a dzieckiem. Warto utrzymać karmienie piersią, przez co najmniej pierwszy rok.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Ważne, aby etap odstawienia dziecka od piersi był stałym procesem, a nie nagłym, impulsywnym działaniem. Nie powinno się zrywać z karmieniem z dnia na dzień, może być to stresujące dla małego człowieka. Z pewnością nie rozpoczynajmy przerywania karmienia w przykrych sytuacjach takich jak: szczepienia, choroby, kontuzje lub ząbkowanie. Im dłużej trwa odzwyczajanie od karmienia tym dla dzidziusia lepiej. Najlepiej na początku stosować zasadę: jeden posiłek piersią zastępujemy posiłkiem „ludzkim” lub mlekiem modyfikowanym. Na sam koniec odstawiania zostawmy godziny poranne oraz wieczorne. Są one ważne dla maluszka, dlatego warto zostać przy nich do końca. Istnieje wiele sposobów, aby odwrócić uwagę dziecka od zmian zachodzących w formie karmienia. Część mam decyduje podawać się różnego rodzaju przekąski lub napoje, bądź też bawić się z maluchem w czasie, kiedy powinno być karmione piersią. Aby zachować głęboką więź, możemy także w tym czasie długo przytulać nasz dziecko na rękach.

Jeśli chodzi o długość czasu karmienia piersią, to są różne zdania. Niektórzy zalecają karmić do momentu, gdy w jadłospisie dziecka pojawiają się inne pokarmy, a wiec w okolicy czwartego do ósmego miesiąca życia. Jeszcze inne teorie mówią o okresie rocznym. W świecie ssaków jest zasada, że matka karmi młode do momentu, gdy potroi oni swoją wagę urodzeniową. Przeważnie zjawisko to zachodzi pod koniec pierwszego roku życia. Jeszcze inni twierdzą, że karmić piersią powinno się maksymalnie długo. Wiadomo, że zdarzają się dzieci nawet czteroletnie, które w ten sposób uzupełniają swój jadłospis. I chociaż wszystkim wiadomo, że mleko matki ma zbawienne dla rozwoju dziecka właściwości, to takie praktyki bywają wycieńczające dla matki.

Odstawianie dziecka od piersi

Aby czuć się dobrze ze swoimi decyzjami, nie czuć wyrzutów sumienia z powodu odstawienia dziecka od piersi warto odizolować się od komentarzy osób zewnętrznych, które będą próbowały dawać nam „złote rady”. Zagłębmy się w tym czasie w opracowania lekarzy, rzetelne artykuły i zwyczajnie posiądźmy wiedzę na temat karmienia piersią, aby bez najmniejszych wątpliwości działać w związku z ostawieniem i czuć się z tym dobrze. Nie należy zapominać, że relacja matki z dzieckiem jest wyjątkową intymną relacją i taką powinna pozostać. Mamy nie powinny również dawać sobie wmawiać, że karmienie piersią po 2 roku życia dziecka jest oznaką niezdrowej relacji między nimi. Jest to nieprawda, takie postępowanie jest w zupełności normalne.

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi powinna być indywidualną sprawą każdej mamy, albowiem ona instynktownie czuje, co będzie najlepsze dla niej i dla dziecka. Nie ma potrzeby zarzucania sobie, braku poświęcenia w przypadku stosunkowo wczesnej decyzji. Samopoczucie mamy również jest bardzo ważne a w dzisiejszych czasach mleko naturalne można zastąpić odpowiednimi preparatami. Ich skład jest tak pomyślany, żeby dostarczały dziecku wszystkich potrzebnych do życia i rozwoju substancji.

Odstawiania od piersi nigdy nie należy przeprowadzać zbyt gwałtownie. Najlepiej stopniowo zmniejszać racje z piersi na rzecz tych z butelki. Początkowo można obie substancje mieszać. Butelkę najlepiej wprowadzić do porannego karmienia, gdzie dziecko po nocy bywa bardziej głodne. Niektóre mamy z premedytacją wprowadzają butelkę na kolację. Pokarm sztuczny jest zazwyczaj gęstszy i dlatego dziecko dłużej jest nasycone i nie wstaje w nocy na dodatkowe karmienia.

W całej sprawie potrzebna jest konsekwencja i spokojne, pozytywne nastawienie.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!