papierosy a ciąża
Ciąża

Palenie papierosów w ciąży a zdrowie dziecka

Palenie papierosów w ciąży a zdrowie dziecka

Wszyscy dziś są w pełni świadomi, że palenie papierosów w ciąży szkodzi zdrowiu rozwijającego się dziecka. Większość kobiet w ciąży stara się rzucić palenie. To, jakie właściwie są skutki palenia w ciąży i jak duża jest skala zagrożeń nie dla wszystkich jest jednak w pełni jasne.

Serce dziecka a palenie papierosów przez mamę

Palenie papierosów wiąże się z nagłymi skokami ciśnienia, które zagrażają rozwojowi serca płodu. Odpowiedzialna jest za to sama nikotyna, nie inne zawarte w papierosach substancje. Z tego samego powodu ciężarne powinny powstrzymać się więc także przed paleniem papierosów elektronicznych i przyjmowaniem jakichkolwiek środków zawierających nikotynę. Zagrażające sercu dziecka skoki ciśnienia wywołuje także kawa, a nawet herbata.

Narządy dziecka

Prócz nikotyny organizm palacza wchłania także setki substancji toksycznych, zagrażających rozwojowi dziecka. Najbardziej niebezpieczne jest niedotlenienie wywoływane tak przez same te substancje, jak i przez spowodowane paleniem obniżenie stężenia tlenu w krwi matki. Stałe niedotlenienie spowalnia rozwój dziecka, może też przyczynić się do powstania deformacji i uszkodzeń narządów wewnętrznych. Z paleniem w ciąży wiąże się także zwiększone ryzyko poronień i porodów przedwczesnych.

Waga dziecka matki palącej papierosy

Prawie każde dziecko, którego matka pali, rodzi się z zaniżoną wagą. U noworodków, które urodziły kobiety palące, o wiele częściej występują infekcje oddechowe. Istnieje też wyraźna korelacja pomiędzy paleniem w ciąży a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Palenie papierosów w ciąży zagraża więc nie tylko życiu i zdrowiu dziecka rozwijającego się w łonie matki, ale także jego życiu i zdrowiu już po urodzeniu.

Przeczytaj też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!