kalendarz dni płodnych
Kobieta

Kalendarz dni płodnych – jak obliczyć owulację?

Każda kobieta miesiączkująca powinna znać metodę kalendarza dni płodnych, ponieważ dzięki niemu mamy szansę kontrolować nasze dni płodne i niepłodne. Kalendarz dni płodnych to typ naturalnej antykoncepcji i nie ingeruje w organizm. Prowadząc kalendarzyk, kobieta wie, w którym czasie istnieje szansa na zajście w ciążę. Jeśli nie jest gotowa na rodzicielstwo, będzie wiedziała, w które dni unikać stosunku. Obecnie, można skorzystać z kalkulatora dni płodnych, który jest dużym ułatwieniem dla Pań, stosujących metodę kalendarzyka.

W jaki sposób używać kalendarza dni płodnych?

Zaczynając korzystanie z kalendarzyka, powinnaś przede wszystkim dowiedzieć się, jak przebiega cykl menstruacyjny. Zacznijmy od tego, że jest on objawem przemian, zachodzących w kobiecym organizmie. Zmiany spowodowane są dzięki udziałowi hormonów i ukazują wszystkie etapy organizmu kobiety, podczas których przygotowywana jest na przyjęcie oraz zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki. Poznając i obserwując swoje ciało, masz szansę policzyć, kiedy wystąpią dni płodne, podczas których jest duża szansa zajścia w ciążę. Opcją, wartą uwagi, jest również kalkulator, który pomoże obliczyć czas dni płodnych. Posiada on jednak pewne ograniczenia. Z tego powodu, warto samemu nauczyć się kontroli cyklu. Pomocne bywają trzy metody obliczania dni płodnych.

Metody obliczania dni płodnych – kalendarz

  • Metoda objawowo-termiczna -wykorzystuje się w niej wydzielany śluz oraz temperaturę ciała. Istotne są również objawy, takie jak osłabienie, bóle brzucha i ogólne pogorszenie samopoczucia. Wszystkie z tych dolegliwości, połączone razem, wskazują na owulację.
  • Metoda Billingsów – należy w niej obserwować śluz wydzielany z pochwy. Trzeba zwrócić uwagę na jego konsystencję oraz ilość. Po krwawieniu jest do mało i jest lepki. Podczas dni płodnych jest ciągnący i jest do zdecydowanie dużo więcej. W następnej fazie ponownie jest go mało mało, a jego konsystencja gęstnieje. Aby sprawdzić, jaki śluz występuje w danym momencie, wystarczy skierować go na chusteczkę, sprawdzając jego kolor oraz stan.
  • Metoda termiczna (Holta) – Stosując tę metodę, należy każdego dnia mierzyć temperaturę ciała. Wskazane jest mierzenie jej z samego rana-codziennie o tej samej porze.Wysokości pomiaru powinno się zapisywać i porównywać ze sobą.Podczas dni płodnych, temperatura jest wyższa o około 0,2 stopnie Celsjusza. Ta metoda może nie być odpowiednia, gdy przechodzimy infekcję, gdyż pomiary nie będą odpowiednio odzwierciedlały fazy.

Fazy płodności w cyklu

W środku kobiecego cyklu, występuje owulacja. Przyjmując okres 28 dni, jako trwanie cyklu, to owulacja (zwana jajeczkowaniem), wystąpi prawdopodobnie czternastego dnia. W tym czasie istnieje największe ryzyko zajścia w ciążę. Zatem, jeśli zdecydujemy się na kontrolę naszego organizmu, należy poznać jego trzy fazy:

  • Faza niepłodności względnej – jest to czas przed wystąpieniem owulacji. Jej początek to pierwszy dzień cyklu, czyli okres krwawienia. Mówi się, że w tym czasie szansa na zapłodnienie jest niewielka, natomiast jeśli u kobiety występuje krótki cykl, a drogi rodne zatrzymały plemniki, dni płodne nadchodzą szybciej. Podczas stosunku w przedstawionej fazie, można czuć suchość pochwy.
  • Faza płodna -jest to czas owulacji, gdy komórka jajowa uwalnia się do jajowodu. Założono, że rozpoczęcie fazy płodnej przypada na trzeci dzień przed rozpoczęciem owulacji i trwa do dwóch dni po zakończeniu. W podanej fazie, śluz jest ciągliwy oraz przeźroczysty i przypomina wyglądem surowe białko. Zostało przyjęte, że im więcej śluzu zostaje wydzielone, tym większe ryzyko zapłodnienia.
  • Faza niepłodności bezwzględnej -to czas, w którym komórka jajowa jest obumarła, przez co nie istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jest to okres, w którym bezpieczne jest współżycie, bez używania dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak zbliża się koniec wspomnianej fazy, trzeba uważać, gdyż plemniki, które się przedostaną w drogi rodne, mogą przeżyć i przejść do kolejnej z faz. Śluz może się nie pojawić, a jeżeli wystąpi, to w kremowej konsystencji.

Kalendarz dni płodnych jako metoda antykoncepcji

Nie można stwierdzić, że kalendarz dni płodnych to naprawdę skuteczna metoda antykoncepcyjna. Na cykl mają wpływ różnorakie czynniki, jak na przykład infekcja, intensywny stres, dieta, czy też zmiana klimatu. Nawet, gdy miesiączki występują regularnie, nie mamy pewności, że w następnym miesiącu się to nie zmieni. Organizm ludzki nie jest komputerem i mogą w nim wystąpić rozregulowania. Warto, więc zastanowić się nad tą metodą, jeśli zdecydowanie nie jesteśmy zdecydowane na macierzyństwo.

Starania o dziecko a kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych zdecydowanie lepiej się sprawdzi, jeśli staramy się o dziecko, niż jako antykoncepcja. Kalendarzyk może skrócić czas oczekiwania na zajście w ciążę, a także wykryć zaburzenia na tle gospodarki hormonalnej, przez co kobieta ma szansę podjąć leczenie. Istnieje zaledwie kilka dni w ciągu cyklu, w którym istnieje duża możliwość zapłodnienia, a kontrolując dni płodne, mamy szansę starać się o dzidziusia w odpowiednim czasie. Nie istnieje tu żadne ryzyko, a dodatkowo jest to metoda naturalna, dzięki czemu nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasz organizm.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!