rumianek
Ciąża

Rumianek w ciąży – czy można pić?

Wszyscy na pewno znamy lub słyszeliśmy, o tym, że rumianek ma wiele właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że ludzie chętnie po niego sięgają. Chodzi m.in. o przyspieszanie gojenia ran, właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, poprawia również pracę jelit. Co ciekawe, rumianek świetnie sprawdza się również dla kobiet ciężarnych. Ciąża rządzi się swoimi prawami, a wiele pań zmaga się z dolegliwościami charakterystycznymi dla tego stanu. Jest to okres, który przynosi wiele ograniczeń. Dotyczą one niektórych czynności, spożywania pewnych produktów, czy lekarstw. Ze względu na to, że większość aptecznych specyfików jest wówczas zabroniona, często szukamy optymalnych sposobów na walkę z przykrymi dolegliwościami. Z pomocą przychodzą zioła, czyli lekarstwa prosto z natury. Czy w ciąży można pić rumianek? Na jakie dolegliwości będzie on wskazany?

Rumianek w ciąży

Dlaczego warto pić rumianek w ciąży? Zioła są niezaprzeczalnym źródłem witamin i minerałów, a ich właściwości są nie do przecenienia. Jednym z bardzo wartościowych ziół, które warto mieć w swojej apteczce, szczególnie w czasie ciąży jest rumianek. Jest on niezwykle pomocny na wiele dolegliwości, zwłaszcza kiedy większość leków jest niedozwolona.

Rumianek na ciążowe mdłości

Najczęściej trapiącą w ciąży dolegliwością są mdłości. Mogą pojawić się w najbardziej nieodpowiednim momencie, co znacząco utrudnia funkcjonowanie. Rumianek znany jest ze swojego dobroczynnego działania na układ pokarmowy. Działa rozkurczowo i kojąco na błonę śluzową żołądka. Z tego względu rumianek na mdłości ciążowe może okazać się bardzo pomocny. Szczególnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży, czyli w pierwszym trymestrze mdłości dotykają wielu kobiet. Tutaj bardzo pomocny może okazać się rumianek, który pozytywnie wpływa na mdłości w ciąży.

Rumianek ukoi zapalenie dróg moczowych i miejsc intymnych

Kobiety w ciąży często zmagają się z zapaleniem dróg moczowych. U niektórych pań pojawiają się infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy, które potrafią być prawdziwym utrapieniem. Rumianek ukoi bolesne pieczenie i świąd w ciąży. Wystarczy delikatnie przemywać okolice intymne naparem z rumianku. Może się okazać, że dzięki właściwościom przeciwzapalnym rumianku, nieprzyjemna infekcja odeszła w niepamięć.

Zobacz też: Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Rumianek – naturalna tabletka przeciwbólowa

Ból głowy w ciąży to istny koszmar. Niektóre migreny potrafią być nie do zniesienia, a ciąża sprawia, że w sytuacji, kiedy normalnie sięgnęlibyśmy po tabletkę, dzielnie wytrzymujemy ból. Rumianek posiada również działanie przeciwbólowe, co sprawia, że warto mieć go pod ręką, gdy tylko wyczuwamy początek migreny.

Rumiankowy masaż na bóle kończyn

Przyrost masy ciała w ciąży i coraz bardziej ograniczone ruchy sprawiają bolesność stawów. Właściwości przeciwbólowe rumianku sprawdzą się również w takich sytuacjach. Warto w tym celu zastosować olejek z rumianku. Możemy za jego pomocą wykonać przyjemny masaż mięśni, który nie tylko ukoi ból, ale również będzie przyjemną chwilą relaksu.

Herbata rumiankowa to kojący rytuał i chwila dla siebie

Ciąża wpływa również na samopoczucie kobiety. Huśtawka nastrojów potrafi skutecznie utrudnić realizację codziennych planów. Rumianek działa niezwykle uspokajająco, pomaga się wyciszyć i rozluźnić ciało. Filiżanka herbaty z rumianku może być więc elementem codziennego rytuału w ramach czasu tylko dla siebie.

Rumianek na skurcze ciążowe

Będąc w ciąży, szczególnie pod jej koniec, w 9 miesiącu ciąży kobietom towarzyszą, nierzadko bolesne skurcze. Niekiedy oznaczają one, że zaczyna się poród. Jednak mogą to być również skurcze związane z przygotowaniem organizmu do porodu, który nastąpi dopiero za kilka tygodni. Wówczas warto pić napar z rumianku. Taka rumiankowa herbatka może skutecznie pomóc w zwalczeniu ciążowych skurczy.

Bolące sutki w ciąży a rumianek

Inną, bardzo częstą dolegliwością ciążową są bolesne sutki. Ten ból sutków spowodowany jest tym, że organizm kobiety, która jest w ciąży przygotowuje się już do porodu i macierzyństwa, które związane jest z karmieniem piersią. Z rumianku przygotowuje się specjalny krem, który może pomóc złagodzić ból sutków w ciąży.

Bóle nóg w ciąży

Rumianek jest też dobry na bóle kończyn w ciąży. Olejki rumiankowe świetnie sprawdzają się podczas masażu nóg czy rąk. Jeśli zmagacie się z bólami kończyn w ciąży koniecznie spróbujcie wieczornego masażu właśnie przy użyciu olejku rumiankowego.

Zalety korzystania z rumianku w ciąży

Jak widać, jest cała masa dolegliwości, z którymi mierzą się kobiety w ciąży, w których pomóc im może rumianek. Są to m.in wspomniane wyżej: mdłości, dolegliwości intymne, ból głowy, zapalenie dróg moczowych, pomaga również na stres, uspokaja. Picie rumianku w ciąży jest więc nie tylko możliwe, ale również wskazane! Do najważniejszych zalety picia rumianku można zaliczyć to, że jest to w pełni naturalna metoda przeciwdziałania różnym dolegliwościom ciążowym. Kiedy kobieta jest ciężarna, ma to bardzo duże znaczenie, aby nie przeciążać niepotrzebnie organizmu lekami i środkami chemicznymi, więc naturalne zioła, takie jak rumianek są świetnym rozwiązaniem. Rumiankiem możemy więc zastąpić wiele kosmetyków i leków. W ten sposób możemy lepiej dbać o rozwijające się dziecko w brzuchu. Rumianek pozytywnie wpływa również na włosy.

Zioła to dary natury, po które warto sięgać w trapiących nas dolegliwościach. Należy jednak pamiętać, że mają one również swoje przeciwwskazania, a wiele z nich nie może być stosowanych w ciąży. Wobec tego, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego ciążę, bądź pierwszego kontaktu.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!