ciąża
Ciąża

Ból brzucha w ciąży: przyczyny, leczenie

Ciąża to okres w życiu każdej kobiety, kiedy w sposób szczególny zwracamy uwagę, na wszystko co dzieje się z naszym organizmem. Dbamy wówczas wyjątkowo o swoje ciało, uważamy na to, co jemy, gdzie przebywamy (zatłoczone, zadymione pomieszczenia odpadają w pierwszej kolejności). Kiedy będąc w ciąży pojawiają się jakieś dolegliwości, jak na przykład ból brzucha od razu zaczynamy się niepokoić? Czy jednak zasadny jest to niepokój? O czym świadczy ból brzucha w ciąży?

Ból brzucha w ciąży – przyczyny bólu

Przyczyn powstawania bólu brzucha w ciąży jest wiele, ale główną jest oczywiście rozwijające się w Twoim ciele niemowlę. Podczas, gdy Ty zastanawiasz się np. nad nietypowym imieniem dla dziecka lub szykujesz wyprawkę do szpitala, ono rośnie z każdym dniem i „rozpycha się” w Twoim ciele powodując ból brzucha w ciąży.

Skurcze przedporodowe a ból brzucha

Innym powodem bólu brzucha są skurcze. Towarzyszą one każdej kobiecie będącej w stanie błogosławionym i nasilają się wraz z upływem ciąży. Wygląda więc na to, że bez skurczy się nie obędzie i będziesz musiała się pogodzić z tym rodzajem bólu brzucha. Nie każdy jednak skurcz oznacza od razu poród! Twoja macica przyzwyczaja się pomału do porodu i już kilka tygodni wcześniej zaczyna trenować.

Kiedy z bólem brzucha do lekarza w ciąży?

Zazwyczaj ból brzucha w ciąży to zupełnie naturalna sytuacja. Niekiedy jednak należy się skonsultować z lekarzem. Tak będzie wtedy, gdy pojawią się plamienia lub krwawienia lub kiedy ból brzucha będzie wyjątkowo silny. Pamiętaj, aby nie lekceważyć bólu brzucha!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!