niemowle
Noworodek

Śpiworki niemowlęce do spania od Jukki to gwarancja najwyższej jakości

Śpiworki do spania dla niemowlaków stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic dziwnego. Są one nie tylko praktyczne i wygodne dla dziecka, ale przede wszystkim bezpieczne. Wyglądem przypominają długą kamizelkę zszytą na dole. Dzięki nim maluch podczas snu jest cały czas przykryty i nie rozkopuje się.

Jakie są jeszcze zalety śpiworków dla niemowląt do spania?

Śpiworek dla dziecka w porównaniu do zwykłej kołderki czy kocyka ma dużo więcej zalet. Oprócz tego, że jest dla malucha po prostu wygodny, pozwala o wiele łatwiej dopasować odpowiednią 20-stopniową temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpi niemowlak. Jak wiadomo, ma ona duże znaczenie dla spokojnego i komfortowego snu dziecka. Dzięki śpiworkowi, rodzice nie muszą martwić się, że dziecko rozkopie się i zmarznie. Otulone śpiworkiem, łatwiej przyzwyczaja się do właściwej dla niego temperatury, bez ryzyka przeziębienia.

Eksperci podkreślają, że ciasne otulenie dziecka w początkowym okresie jego życia sprawia, że czuje się ono komfortowo i przez to lepiej śpi. Śpiworki są również całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem. Nie ma ryzyka, że maluch się w niego zaplącze lub przykryje sobie nim główkę, tak jak może to mieć miejsce w przypadku różnego rodzaju kocyków i kołderek.

Istnieją kilka rodzajów śpiworków, dzięki czemu łatwo dopasować je pod kątem pory roku. Śpiworki zimowe są wykonane z nieco innego materiału niż te przeznaczone na lato. Zapewniają sporą wygodę także rodzicom, ponieważ mogą być zakładane w szybki oraz łatwy sposób nawet podczas snu niemowlaka. Dzięki suwakom przewijanie dziecka będącego w śpiworku nie stanowi problemu.

Jak wybrać odpowiedni śpiworek dla dziecka?

  1. Właściwy rozmiar śpiworka

Podczas zakupu śpiworka dla niemowlaka trzeba wziąć pod uwagę jego rozmiar. Powinien on być dopasowany do wzrostu dziecka. Zbyt mały model może krępować ruchy malucha.

2. Odpowiednia grubość materiału

Śpiworki można zakupić w różnych wariantach: letnim i zimowym, a także uniwersalnym. Różnią się one od siebie wypełnieniem oraz materiałem wierzchnim. Na zimę lepiej wybrać śpiworek ocieplany z bawełny natomiast latem, lepiej sprawdzi się cieńszy model muślinowy.

Jednostką miary informującą o grubości śpiworka jest tog, która to określa poziom przepuszczalności termicznej materiału. Najczęściej wyraża się ją w skali od 0,5 tog -oznaczającą najmniejszą grubość, aż do 3,5 tog wskazującą najgrubszy śpiworek. Dobrym rozwiązaniem jest wybór śpiworka całorocznego o grubości 2,5 tog. Jest on idealny na każdą porę roku w naszej strefie klimatycznej. Tego rodzaju śpiworki znaleźć można w sklepie JUKKI.

3. Jakość materiału.

Ważne, by materiał, z którego wykonano śpiworek, był naturalny i oddychający. Trzeba przyjrzeć się również temu, czy wypełnienie oraz poszycie posiada certyfikat OEKO-TEX. Wszelkiego rodzaju sztuczne materiały nie są odpowiednie dla niemowlaków, gdyż mogą powodować podrażnienie wrażliwej skóry. Nie bez znaczenia jest także solidność i wytrzymałość materiału. Śpiworki muszą być zazwyczaj często prane, co oznacza, że prawdopodobnie będą poddawane wielu próbom.

4. Odpowiednie zapięcie.

Śpiworki są najczęściej zapinane na rzep lub suwak. Wiele mam zauważa, że śpiworki na suwak sprawdzają się o wiele lepiej, ponieważ nie powodują hałasu podczas odsuwania tak jak rzepy. Dzięki temu przebieranie dziecka nawet podczas snu nie zakłóci jego spokoju.

Jak ubrać dziecko do snu w śpiworku?

Ubiór dziecka, które będzie spało w śpiworku, zależy od tego, jak gruby jest śpiworek oraz jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Każde dziecko może mieć inne preferencje co do ubioru dlatego najlepiej przetestować przez kilka dni różne konfiguracje i dostosować ubranko do upodobań dziecka.

Wykorzystywać można różne rodzaje bielizny np. śpioszki, pajacyki czy body. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy ciuszki są odpowiednie, jest kontrola temperatury dziecka po około 30 minutach snu. Polega ona na przyłożeniu ręki do karku i klatki piersiowej dziecka. Jeśli są bardzo ciepłe lub wilgotne, należy zdjąć jedną warstwę ubrania i znowu skontrolować ciepłotę ciała.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!